Showtime

Dua Lipa pritet që të performojë në festivalin Glastonbury

06/04/2024 15:12
nga:G B

Me 26 qershor të këtij viti do të mbahet festivali i njohur si “Glastonbury”. E për këtë event që do të zhvillohet pas tre javësh janë zbuluar disa nga emrat e artistëve botëror që do të marrin pjesë. E si mos të mungojë sharmi dhe zëri i ëmbël i këngëtares me rrënjë shqiptare Dua Lipa si dhe artist të tjerë sikurse Coldplay, SZA.

Pikat kyçe të këtij festivali muzikor pritet të përfshijnë yllin e njohur, Shania Twain në “legjendën” e së dielës për çaj dhe superyllin e popit, Cyndi Lauper, duke bërë debutimin e saj në Glastonbury. Këngëtarja së fundmi njoftoi turneun e saj lamtumirës, 41 vjet pas hitit të saj të suksesshëm Girls Just Wanna Have Fun.

Akte të tjera në këtë festival përfshijnë edhe gjigantët  Disclosure dhe Justice, yjet e popit Jessie Ware dhe Sugababes dhe reperët Little Simz dhe D-Block Europe.

Një set surprizë do të zhvillohet edhe në orën 18:00 të së shtunës, 29 qershor, në skenën e Woodsies.

Në vitet e mëparshme, prezenca e The Killers, Radiohead, Foo Fighters dhe George Ezra janë shfaqur në ato lojëra sekrete. Spekulimet për të ftuarin e këtij viti padyshim që do të jenë të përhapura në Worthy Farm deri në momentin që ata do të dalin në skenë.

Glastonbury ka zbuluar gjithashtu oraret e skenës, duke i lejuar fansat të planifikojnë udhëtimin e tyre. Adhuruesit e kërcimit përballen me një zgjedhje të vështirë të premten në mbrëmje, për shembull, kur Disclosure do të përballet me Jamie XX.

Dhe njerëzit që kërkojnë një dozë melankolie introspektive në fund të festivalit do të duhet të zgjedhin midis The National on the Other Stage dhe James Blake, i cili luan në çadrën e Woodsies. Ndërkohë, formacioni i hershëm i pasdites për The Other Stage nuk është i listuar as të shtunën dhe as të dielën.

Dua Lipa do të kryesojë mbrëmjen e së premtes në skenën Piramida, duke bërë paraqitjen e saj të parë në Glastonbury që nga viti 2017.

Muajin e kaluar në një intervistë rreth planeve të saja të ardhshme, Dua Lipa ka thënë se emisioni pushtoi “50% të mendimeve të mia”, raporton BBC.

“Duhet të gjej një mënyrë për t’i bërë 150,000 njerëz të ndihen sikur janë në një klub të vogël nate,” shtoi ajo për pjesëmarrjen e saj në festivalin Glastonbury.

“Ky është qëllimi, dhe nëse ka një vend për ta bërë atë, ai duhet të jetë Glasto.”

Festivali do t’i bëjë homazhe  përkujtimi Annie Nightingale.