Euro2024

Donnarumma: Fati ynë është ende në duart tona

06/21/2024 09:53
nga:E K

Portieri i kombëtares italiane, Gianluigi Donnarumma, ka thënë pas humbjes me Spanjën se fati i “Azzurëve” është ende në duart e tyre.

“Ne hodhëm shumë pasime të lehta dhe nuk treguam cilësi të mjaftueshme, kështu që nëse bëni kaq shumë gabime do të ndëshkoheni”, tha Donnarumma, transmeton GazetaBlic Sport.

“Ne jemi të zemëruar, por duhet ta përdorim atë vendosmëri në ndeshjen finale. Fati ynë është ende në duart tona, nuk duhet ta shikojmë këtë si një fatkeqësi të plotë”, shtoi portieri.

“Qëndrimi ishte i drejtë, ne punuam shumë – ndoshta jo mirë, por shumë – dhe e dimë se duhet të bëjmë më mirë. Ne ishim agresivë, por gabimet tona më të mëdha ishin kur patëm topin, pasi e dhuruam përsëri shumë lehtë“, shtoi Donnarumma.

“Në 10-15 minutat e fundit ne dolëm më mirë, i bëmë të vrapojnë, por duhet ta kishim bërë shumë më herët. Nëse e lini Spanjën të marrë iniciativën gjatë gjithë lojës, do të vuani”, pranoi Donnarumma.

“Mendoj se ne ishim shumë të nxituar duke u përpjekur të ecnim përpara dhe ata gjithashtu bënë presion të mirë, kështu që ne thjesht nuk mund ta mbanim topin ose të reduktonim presionin. Spanja është një ekip i madh, ne të gjithë e dimë nëse i lejoni ta bëjnë këtë, ata do t’ju lëndojnë”.

/GazetaBlic Sport.