Fit&Sexy

Disa këshilla që ndihmojnë në largimin e miqve negativë

01/08/2023 21:40
nga:G C

Çfarë ndodh kur shumica e njerëzve me të cilët shoqëroheni janë negativë? Ata mund t’ju rrëzojnë, apo jo?

Por lajmi i mirë është se ju mund të zgjidhni miqtë tuaj dhe nëse është e nevojshme, të ndaheni me ata negativët.

Si duket një mik negativ?

Ata mund të jenë kushdo që është toksik, kritik, pesimist, ngacmues dhe dikush që ju tërheq zvarrë në vend që t’ju ngrejë lart. Thjesht pyesni veten se si ndiheni pasi kaloni kohë me një mik apo tjetrin.

E vërteta është se miqtë negativë thithin energjinë e mirë nga ju, dhe nëse e përjetoni këtë, është koha që të keni pak respekt dhe dashuri për veten, dhe në vend të kësaj të filloni të rrethoni veten me miq pozitivë.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të jeni drastik për këtë dhe këto katër këshilla mund të ndihmojnë.

Filloni të kaloni më pak kohë me ta

Nuk është e drejta juaj të ndryshoni mikun tuaj negativ, por ju jeni përgjegjës për atë me kë kaloni kohë. Pra, pse të mos ftoni më shumë pozitivitet në jetën tuaj?

Krijoni kufij pozitivë

Ju nuk keni nevojë të hiqni plotësisht njerëzit nga jeta juaj. Por mund të jetë koha për të vendosur kufij të shëndetshëm. Meqenëse nuk mund (dhe nuk duhet) ta ndryshoni mikun tuaj, thjesht mund t’i tregoni atij ose asaj se ata duhet të lënë negativitetin anash kur shoqërohen me ju.

Mos e merrni personalisht

Pra, shpesh, kur njerëzit janë negativë ndaj nesh, ne e marrim atë personalisht. Por është e rëndësishme të mbani mend se mënyra se si njerëzit sillen nuk ka të bëjë me ju. Shumicën e kohës, negativiteti i trashëgimtarit është një reflektim i betejave të tyre të brendshme dhe bagazhit emocional.

Jini të dhembshur

Nëse po përpiqeni të jeni pozitiv, urime. Por mos mendoni se jeni më i mirë se shoku juaj negativ tani. Në vend të kësaj, është e rëndësishme të jemi të dhembshur pasi të gjithë kemi vështirësitë tona në jetë. Tani për tani, shoku juaj negativ po lufton me negativitetin dhe ai mund të mos e dijë se sa negativë janë në të vërtetë, transmeton Klankosova.tv.