Fit&Sexy

Dëshironi të nxisni rritjen e flokëve në mënyrë natyrale? Këtu gjeni disa këshilla të thjeshta

05/25/2022 08:39
nga:G C

Ju mund të besoni se kujdesi i flokëve është një proces i ndërlikuar dhe që kërkon shumë kohë dhe kërkon shumë produkte. Por, kjo pjesë thelbësore e rutinës suaj të përditshme kërkon disa baza, duke filluar nga zgjedhja e produkteve të duhura e deri te ngrënia e mirë, veçanërisht nëse kërkoni të rrisni volumin.

Ritkita Jayaswal, themeluesja e Nourish Mantra sugjeron këshillat e mëposhtme të thjeshta për të nxitur rritjen e flokëve dhe për t’i bërë ato të shëndetshme.

Kini një dietë të pasur me proteina
Flokët tuaj përbëhen nga proteina (keratinë), dhe kjo është arsyeja pse një dietë e pasur me proteina është një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur rritjen e flokëve. Një dietë e duhur gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve dhe i mban ato të buta, me shkëlqim dhe të fortë.

Qëndroni të hidratuar
Ashtu si pjesa tjetër e trupit tuaj, flokët tuaj gjithashtu kërkojnë ujë për ushqim, duke e bërë të rëndësishme që të qëndrojnë të hidratuar. Pirja e mjaftueshme e ujit siguron që flokët tuaj të jenë të hidratuar, zvogëlon rrezikun e thyerjes së tyre, përcjell Klankosova.tv

Masazhe të rregullta të flokëve
Të gjithëve u pëlqen një masazh relaksues i flokëve. Ato janë vërtetuar klinikisht se nxisin rritjen e flokëve dhe lehtësojnë stresin. Masazhet e kokës rrisin qarkullimin e gjakut, duke nxitur enët e gjakut të pompojnë më shumë oksigjen dhe ushqim në flokë.

Shmangni kimikatet
Kimikatet nuk janë të mira për flokët tuaj, dhe kjo është arsyeja pse ju duhet të qëndroni larg tyre. Shumë tendenca stilimi si ngjyrosja e flokëve mund të shkaktojnë stres në rrënjët tuaja, duke penguar rritjen e flokëve.

Rekomandohet përdorimi i shampove dhe kondicionerëve natyralë pasi ato nuk përmbajnë kimikate si parabenë dhe sulfate.

Reduktoni përdorimin e produkteve ‘styling’
Nxehtësia ekstreme nuk është e mirë për flokët tuaj pasi i thajnë, duke i bërë më të ndjeshëm ndaj thyerjes dhe majave të çara. Kjo është arsyeja pse këshillohet të mbani përdorni sa më pak shufrat për kaçurrela, ndreqësit dhe tharëset. Gjithashtu, duhet të përdorni produkte mbrojtëse përpara se të stiloni flokët.