Euro2024

Deschamps fajëson… Portugalinë: “Ishim më pak të freskët”

07/09/2024 23:44
nga:Mergim Rreci

Franca u eliminua nga Spanja në gjysmëfinalen e Euro 2024 dhe Didier Deschamps i dha meritat kundërshtarit të tij këtë të martë, madje duke thënë se gola e parë përfundoi… duke i komplikuar gjërat.

“Spanja dëshmoi sonte se është një ekip shumë i mirë. Ishim me fat që hapëm rezultatin, por kjo na shkaktoi vështirësi sepse ata ishin superiorë në kontrollin e lojës. Sonte treguan cilësitë e tyre”, tha ai, në një intervistë të shpejtë, pas vërshëllimit të fundit.

Këtë humbje 2-1, trajneri francez e justifikoi edhe me kohën shtesë (plus penallti) që pati me Portugalinë në fazën e mëparshme: «Menaxhimi i dy golave ​​të pësuar në katër minuta? U vonuam pak, ishim ndoshta pak më pak të freskët, gjë që çoi në humbje teknike, veçanërisht në ndërtimin e lojës. Ne nuk kemi avancuar sa duhet.”

“Unë nuk do ta përmbledh euron në këtë. U përballëm me një ekip shumë të mirë spanjoll, i cili konfirmoi gjithçka që kishim bërë më parë. Mund t’i kishim bërë disa gjëra më mirë ndaj një kundërshtari që ka shumë kontroll, veçanërisht drejtimin në gjuajtjen e topit, nuk na mjaftonte vertikaliteti”, shtoi ai.

Së fundmi, i kritikuar për stilin e lojës së francezëve në këtë fazë finale të Kampionatit Europian… kjo ishte përgjigja e Deschamps: “Ne nuk jemi një ekip i kujdesshëm apo mbrojtës, ne jemi një ekip që mbrohemi shumë mirë. Gjithashtu nuk i kishim të gjitha armët sulmuese, duhej të përshtateshim për arsye të ndryshme. Nuk patëm ndikimin e zakonshëm, u përshtatëm për të qenë konkurrues, me limite.”

/GazetaBlic Sport/