Lajme

Deklaratat, reagimet dhe përpjekjet: Gjithçka që dihet për armëpushimin në Gaza të Palestinës

05/20/2021 23:56
nga:M K

Kabineti izraelit i sigurisë votoi pro një armëpushimi të enjten vonë ndërsa jugu izraelit dhe Gaza mbeten “të ndezur”.

Kabineti i sigurisë njëzëri ra dakord për një ndërprerje “të ndërsjellë dhe të pakushtëzuar” të armiqësive, sipas një deklarate nga Zyra e Kryeministrit.

Armëpushimi do të fillojë në 2:00 të mëngjesit, njoftoi media izraelite, shkruan Jerusalem Post, transmeton lajmi.net.

Udhëheqësi i Partisë “New Hope” Gideon Sa’ar shprehu zhgënjimin e tij për armëpushimin e pakushtëzuar, duke shkruar në Twitter se ishte e turpshme që, me inteligjencën dhe forcën ajrore më të mirë në botë, Netanyahu arriti të nxirrte nga Hamasi një “armëpushim të pakushtëzuar”.

Një zyrtar i Hamasit konfirmoi për Reuters se armëpushimi do të ishte “i ndërsjellë dhe i njëkohshëm”, ndërsa Walla news raportoi se një zyrtar i Hamasit gjithashtu konfirmoi orën.

Lidhur me marrëveshjen e armëpushimit, Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz tha se, “realiteti në terren do të përcaktojë vazhdimin e fushatës”, duke nënkuptuar që Izraeli do të jetë në përputhje me parimin e “qetësia do të varet nga qetësia”.

Gantz shtoi se “institucioni i mbrojtjes vazhdon gatishmërinë e tij për të mbrojtur qytetarët izraelitë”.

Për më tepër, kryeministri i tha IDF të përgatitej për të sulmuar në rast se Hamas nuk i përgjigjet ofertës së Egjiptit për armëpushim, njoftoi N12.

“Të dërguarit kryesorë ndërkombëtarë kishin punuar me ethe për t’i dhënë fund luftës ndërsa kabineti i sigurisë i Izraelit debatoi për detajet e një rivendosjeje të qetësisë në një takim natën vonë”, raporton tutje Jerusalem Post.

Presidenti i SHBA Joe Biden bisedoi me Presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi rreth përpjekjeve të armëpushimit, transmeton tutje lajmi.net.

Sipas Kan News, këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Izraelit, Meir Ben-Shabbat, mori një propozim nga Egjiptianët për rivendosjen e qetësisë. Egjipti së bashku me të tjerët po punonin për një armëpushim 11 ditë pasi Hamasi përshkallëzoi tensionet duke lëshuar raketa në Jeruzalem.

“Ne kemi parë raporte të një lëvizjeje drejt një armëpushimi të mundshëm,” u tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki gazetarëve në Uashington.

“Kjo është qartë inkurajuese. Ne besojmë se izraelitët kanë arritur objektiva të rëndësishme ushtarake që ata vendosën për të arritur, në lidhje me mbrojtjen e popullit të tyre dhe për t’iu përgjigjur mijëra sulmeve me raketa nga Hamas. Prandaj, pjesërisht, ne ndiejmë se ata janë në gjendje të fillojnë të prishin operacionin e tyre “.

Linda Thomas-Greenfield, ambasadore e SH.B.A.-së në Kombet e Bashkuara, tha në një takim të Asamblesë së Përgjithshme të Përgjithshme se SHBA-të po punonin për të arritur një besim dhe se “në orët dhe ditët përpara, ne do të vazhdojmë të kërkojmë pa pushim paqe”.

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Izraelin dhe Çështjet Palestineze, Hady Amr, mbeti në terren për të çuar përpara ato përpjekje.

Koordinatori Special i Kombeve të Bashkuara për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland ishte në Doha, Katar, të enjten, “në një vizitë zyrtare si pjesë e përpjekjeve të intensifikuara të Kombeve të Bashkuara për të rivendosur qetësinë në Gaza dhe Izrael”, tha një burim diplomatik për Jerusalem Post.

“KB është e angazhuar në mënyrë aktive me të gjitha palët përkatëse në mënyrë që të de-përshkallëzojë situatën në terren.”

Gjatë një thirrje telefonike të së Mërkurës midis Biden dhe Netanyahu, presidenti amerikan tha se ai “priste një de-përshkallëzim të rëndësishëm në rrugën e një armëpushimi”.

Netanyahu i tha Biden se operacioni do të vazhdojë derisa qytetarët izraelitë të jenë të sigurt dhe e përsëriti atë linjë në deklaratat e mëpasshme publike.

Por të enjten, çështja e kohës mungoi në deklaratat e Netanyahut, pasi u përqendrua më shumë në origjinën iraniane të një droni të armatosur të rrëzuar mbi Izrael më parë këtë javë.

LEXO EDHE:

Reuters: Arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, ndërpresin bombardimet