Euro2024

Lista e kombëtareve që kanë fituar Kampionatin Evropian ndër vite

06/11/2024 09:29
nga:Mergim Rreci

Po shkojmë drejt fillimit të edicionit të 17-të të Euros. Në Gjermani skuadrat më të mira të kontinentit të vjetër po rivalizojnë sërish statusin dhe nderin për t’u bërë kampionë.

E nisur në vitin 1960, ish Kupa e Kombeve Evropiane pushoi së qenuri pasqyrë e tensioneve politike të përjetuara në kontinentin evropian pas Luftës së Dytë Botërore dhe, çdo katër vjet, u bë simbol i festës së futbollit dhe bashkimit mes popujve, duke dhënë skenë dhe ngjyra për disa nga momentet më të mira në historinë e futbollit.

Triumfet e Greqisë, Danimarkës apo edhe Portugalisë dëshmojnë se çdo skuadër ka aspirata legjitime për të fituar kompeticionin, gjë që jep shpresa edhe për Kombëtaren e Shqipërisë, e cila do të garojë në mesin e kombëtareve elitare.

LISTA E KAMPIONËVE:

Spanja – 3

Gjermania-3

Franca-2

Itali-2

Portugali-1

Holandë-1

Danimarka-1

Ish Bashkimi Sovjetik-1

Çekosllovakia-1

Greqia-1

/GazetaBlic Sport/