Euro2024

Danezët përfunduan përpara sllovenëve për shkak të golit që shënuan shtatë muaj më parë

06/25/2024 23:54
nga:Lorik J

Anglia dhe Sllovenia barazuan pa gola, ashtu si Serbia dhe Danimarka në xhiron e fundit të Grupit C të Kampionatit Evropian. Me një rezultat të tillë, Anglia e mbylli grupin në vendin e parë me pesë pikë. Serbia u eliminua me dy pikë, ndërsa Sllovenia dhe Danimarka e përfunduan grupin me numër identik pikësh, golaverazhë dhe barazim në ndeshjen ballë për ballë.

Karta e parë pasuese është ajo që lidhet me lojën e ndershme, d.m.th. skuadra me më pak kartona është në avantazh. Megjithatë, edhe ai kriter nuk mund të bënte diferencë sepse kanë të njëjtin numër kartonësh të verdhë (6) dhe të kuq (0). Në fund u desh të zbatohej kriteri i pozitës në kualifikime dhe për këtë, danezët e përfunduan grupin në vendin e dytë, ndërsa sllovenët në vendin e tretë.

Është e pabesueshme që këto dy kombëtare luajtën në të njëjtin grup dhe fituan të njëjtin numër pikësh, më saktë 22. Megjithatë, danezët kishin një raport më të mirë kokë me kokë. Në qershor të vitit të kaluar në Slloveni ishte 1:1, ndërsa në nëntor Danimarka festoi në shtëpi me 2:1. Kështu danezët përfunduan përpara sllovenëve për shkak të golit që shënuan shtatë muaj më parë.

/GazetaBlic Sport