Sporti

Cristiano Ronaldo kërkon të bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, synon rekordin e madh në “Euro 2020”

06/10/2021 22:38
nga:Mergim Rreci

Cristiano Ronaldo kërkon një rekord të madh në këtë Kampionat Evropian.

Nëse ai shënon gjashtë gola në turne, ai do të bëhet golashënuesi më i mirë ndërkombëtar i të gjitha kohërave, përcjell GazetaBlic Sport.

Rekordi për golat ndërkombëtarë aktualisht mbahet nga legjenda e Iranit Ali Daei, i cili shënoi 109 gola në 149 ndeshje për vendin e tij. Ronaldo, ndërkohë, ka 104 në 174.

Pesë gola do ta barazonin, ndërsa gjashtë do t’i jepnin rekordin plotësisht sulmuesit portugez.

Ky do të jetë kampionati i pestë evropian i Ronaldos dhe ai është tashmë i vetmi lojtar që ka shënuar në katër të ndryshme.

Ai gjithashtu ka shënuar në çdo turne ndërkombëtar në të cilin ka luajtur: Kampionatet Evropiane të lartpërmendura plus katër Kupa Botërore.

/GazetaBlic Sport/