Fit&Sexy

Cilat shenja na tregojnë që stresi po ndikon në shëndetin tonë?

02/16/2022 14:52
nga:G C

Ne nuk do të ulemi këtu dy vjet pas një pandemie globale dhe t’ju themi që thjesht të ndaloni së stresuari. Stresi vjen me territorin e të qenit një qenie e gjallë, që merr frymë dhe kohët jashtëzakonisht të pasigurta do të krijojnë një ankth serioz. Por stresi nuk jeton vetëm brenda nesh në mënyrë të padukshme – ai shfaqet në lëkurën tonë, në flokë dhe në të gjithë trupin tonë, kështu që gjetja e mënyrave për ta përballuar është e domosdoshme për të parë, ndjerë dhe funksionuar më së miri.

Këtu janë disa shenja që stresi juaj po ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë të madhe:

Rënia e flokëve
Periudhat e gjata të stresit mund të ngadalësojnë rritjen e flokëve, madje mund të vërejmë rrëshqitje të tepërt dhe më shumë skalp që shkon nëpër fijet tona. Me një rritje më të vogël të flokëve, ne do të shohim një strukturë të përgjithshme të çaluar, të hollë ose të brishtë, më shumë grumbullim të kokës, një skalp të thatë dhe të krisur, apo edhe vaj të tepërt.

Thonjtë e brishtë
Thonjtë që qërohen lehtë, janë të dobët dhe janë të prirur ndaj thyerjes dhe rritjes së ngadaltë janë gjithashtu një efekt anësor i stresit të zgjatur. Thonjtë janë shenja të hormoneve të çekuilibruara, të lidhura zakonisht me stresin.

Mungesa e oreksit
Ankthi i lartë mund ta shtyjë trupin tonë në modalitetin e mbijetesës, duke na bërë që të mposhtim shkakun e stresit dhe të ndalojmë prodhimin e grelinës, hormonit të urisë. Kjo mund të ndikojë në oreksin tonë dhe të na bëjë të humbim peshë në një mënyrë të paqëndrueshme dhe të pashëndetshme.

Shtimi në peshë
Nga ana tjetër, të ngrënit obsesiv-kompulsiv mund të shkaktohet nga një rritje e kortizolit, duke na bërë të dëshirojmë ushqime me sheqer, të kripur dhe yndyrore në mënyrë që të ushqejmë trupin për të luftuar çdo gjë që i shkakton stres.

Gjumi i dobët
Nivelet e larta të kortizolit na bëjnë të ndihemi vigjilentë dhe duhet të jenë në kulmin e tyre në mëngjes për të na zgjuar. Melatonina duhet të jetë e lartë në mbrëmje për të na vënë në gjumë, por kur kortizoli qëndron i lartë gjatë gjithë ditës, ai ndikon në këtë ritëm cirkadian, duke e bërë të vështirë të biesh në gjumë dhe të qëndrojmë në gjumë.

Shpërthimet dhe acarimi i lëkurës
Kortizoli rrit prodhimin e vajit dhe ngadalëson proceset natyrale të detoksifikimit të trupit tonë, duke shkaktuar ngecje dhe akumulim që mund të manifestohet në shpërthime dhe shpërthime si ekzema dhe më shumë.

Stresi është një përgjigje hormonale në trup dhe hormonet sinjalizojnë çdo funksion nga tretja deri te detoksifikimi. Gjumi ynë, shëndeti i lëkurës, mirëqenia mendore, e kështu, shumë më tepër ndikohen nga hormonet tona, kështu që kur një kaskadë e hormoneve të stresit si kortizoli dhe adrenalina hedh poshtë ekuilibrin tonë, shumë mund të ndodhin. Varet nga ne që të gjejmë mënyra më të qeta për t’iu përgjigjur stresit duke përdorur protokolle të thjeshta, të përshtatshme për reduktimin e stresit, si frymëmarrja dhe barishte si adaptogjenët.