Cool

Çifti i martuar prej 63 vjetësh zbulon sekretin befasues të një lidhjeje afatgjate

02/14/2024 12:07
nga:N K

Kur një çift është i martuar për më shumë se 60 vjet, shpesh lind pyetja: “Cili është sekreti juaj?”

Mund të mendoni se qëndrimi i dashur, komunikimi i mirë dhe kompromise do të ishin lartë në listë. Por një burrë dhe grua që janë të martuar për 63 vjet thonë se përgjigjja e vërtetë është shumë më e shijshme.

Josephine dhe Aubrey Langley – të cilët janë 90 dhe 91 vjeç – u takuan në vitin 1958 kur vallëzuan në sallën Mostyn në Uellsin verior. Dhe sipas zonjës Langley, ka një gjë që është thelbësore për një marrëdhënie afatgjatë: “Një burrë që di të gatuajë barbekju dhe të bëjë një xhin dhe tonik jashtëzakonisht të mirë”.

Langley shtoi se “ndjenja e mirë e humorit” ka rëndësi – në fund të fundit, e qeshura mund të jetë gjithashtu vetëm toniku.

Çifti pati takimin e tyre të parë në rreshtin e fundit të një kinemaje në Pontypool dhe do të shënojnë 64 vjetorin e martesës këtë muaj.

Banorët e shtëpive të kujdesit me një martesë të kombinuar 199-vjeçare ndanë sekretet e tyre për një marrëdhënie të lumtur gjatë një feste në shtëpinë e Care UK në Llys Cyncoed në Cardiff.

Dhe sonte, çiftet e dashura do të trajtohen me një darkë romantike, private – të kompletuar me shampanjë dhe një vakt me tre pjata të përgatitura posaçërisht nga shefi i kuzhinës (Dhe, ndoshta, një xhin dhe tonik jashtëzakonisht i mirë.)

Olwen dhe Arthur Hayward, 100 dhe 101 vjeç, janë të martuar për më shumë se 75 vjet dhe besohet se janë çifti i 15-të i martuar në Mbretërinë e Bashkuar, ku të dy bashkëshortët janë njëqindvjeçarë transmeton Klan Kosova.

Zonja Hayward tha se bashkimi i tyre afatgjatë buron nga “një martesë e lumtur dhe një familje e dashur”.

Dyshja u takua në vitin 1943 dhe shijoi një shëtitje piktoreske nëpër majë të shkëmbit në Pennard, Gower për takimin e tyre të parë.

Gjashtë vjet më vonë, ata u martuan në një ceremoni kishtare me 40 të ftuar dhe tani kanë dy fëmijë, katër nipër e mbesa dhe pesë stërnipër.