Sporti

Chiesa operohet nesër, mësohet koha e mungesës së tij

01/14/2022 13:58
nga:Mergim Rreci

Federico Chiesa thuhet se do t’i nënshtrohet një operacioni në gju nesër në Innsbruck dhe pritet të qëndrojë jashtë fushës për të paktën gjashtë muaj.

Italiani pësoi një dëmtim të ligamentit kundër Romës javën e kaluar dhe sipas Tuttomercatoweb, ai do t’i nënshtrohet një operacioni në një klinikë private në Innsbruck nesër, përcjell GazetaBlic Sport.

Profesor Christian Fink do të kryejë operacionin. Ai është i njëjti specialist që kreu operacione në gju tek Giorgio Chiellini dhe Nicolò Zaniolo në 2019 dhe 2020.

Chiesa është përjashtuar për pjesën e mbetur të sezonit dhe pritet të qëndrojë jashtë fushës për të paktën gjashtë muaj.

24-vjeçari do të mungojë në ndeshjet e Juventusit në pjesën e dytë të sezonit dhe ndeshjet play-off të Kupës së Botës të Italisë në mars.

Ai iu bashkua Juventusit nga Fiorentina në një marrëveshje fillestare huazimi me një detyrim për të blerë në vitin 2020. Juventusi do të paguajë deri në 60 milionë euro për transferimin e tij të përhershëm.

Ai ka 18 gola në 61 paraqitje në të gjitha garat me Bianconerët.

/GazetaBlic Sport/