Fit&Sexy

Çfarë ndodh me trupin nëse ndaloni së ngrëni ëmbëlsira për vetëm shtatë ditë

08/25/2022 23:51
nga:Gazeta Blic

A ju pëlqejnë ëmbëlsirat? Atëherë me siguri e dini se është mjaft e vështirë të hiqni dorë plotësisht nga sheqeri.

Por le të themi se ju vendosni nga sot tw hiqni dorë për vetëm shtatë ditë. Do të habiteni se çfarë do të ndodhë me trupin tuaj.

Sheqeri është një armik i madh i shëndetit. Ju ndoshta tashmë e dini këtë. Dhe jeta juaj praktikisht rrotullohet rreth sheqerit – është kudo, madje edhe në ushqimet ku nuk do ta prisnit.

Dhe duke qenë se sheqeri është i pranishëm pothuajse kudo, kufiri i rekomanduar tejkalohet shpejt.

Sipas rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe shumë organizatave të tjera shëndetësore, marrja ditore nuk duhet të kalojë 10 për qind të konsumit total të energjisë. Ne madje duhet ta kufizojmë atë në më pak se 5 për qind të marrjes totale nëse duam efekte pozitive shtesë në shëndet.

Sa sheqer është ky 5 për qind? Për një të rritur mesatarisht aktiv fizikisht, kjo është dy lugë çaji sheqer në ditë.

Është e vështirë, por jo e pamundur!

Ka një arsye pse është e vështirë të heqësh dorë nga sheqeri. Para së gjithash, të gjitha ëmbëlsirat janë shumë të mira. Sheqeri gjithashtu shkakton aktivizimin e receptorëve opioid, gjë që ndikon në sistemin e shpërblimit të trurit. Kjo më pas çon në sjellje kompulsive, pavarësisht pasojave negative si shtimi në peshë, dhimbje koke dhe çekuilibër hormonal.

Çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë dhe pas javës së parë?

Nëse menyja juaj dominohej nga ushqimi i përpunuar, nëse e kishit zakon të shuanit etjen me lëngje frutash ose pije të gazuara dhe gjithmonë e ëmbëlsoni kafenë dhe çajin, nëse do të ishit nga ata që duhet të trajtonit veten me ëmbëlsirë pas një vakti, pasuar nga një meze e lehtë gjatë ditës… periudha e tranzicionit do të jetë mjaft e vështirë.

Studimet kanë treguar se kur një person ndalon së ngrëni sheqer, efekti është i ngjashëm me atë të njerëzve që ndalojnë marrjen e drogës, tha nutricionistja Sara Siskind për Insider.

Mund të përjetoni lodhje të madhe, do të ndjeni dhimbje koke, d.m.th. dhe ‘mjegull truri’ dhe do të jeni nervoz. Disa njerëz gjithashtu kanë probleme me tretjen. Të tjerët kalojnë një periudhë trishtimi dhe depresioni.

Të gjitha këto janë shenja që trupi juaj po përshtatet me nivelet e ulëta të glukozës, dopaminës dhe serotoninës. Pas një jave, nivelet tuaja të energjisë duhet të përmirësohen dhe do të jeni më pak të irrituar. Gjithashtu do të jeni më pak të lodhur, nivelet e energjisë do të jenë më të qëndrueshme dhe humori do të përmirësohet.

Çfarë ndodh as një muaji pa sheqer ose një vit pa sheqer?

Tashmë në javët e para, dëshira për ëmbëlsira ndoshta do të jetë dukshëm më e vogël. Shëndeti juaj do të përmirësohet, trupi juaj do të përshtatet dhe me shumë mundësi do të humbni disa kilogramë.

Nëse e pranoni sfidën dhe hiqni dorë nga sheqeri, këtu janë disa ndryshime të tjera që mund të prisni:

-Do të jetë më e lehtë për ju të mbani një peshë të shëndetshme,

-Do të keni më shumë energji,

-Cilësia e gjumit tuaj mund të përmirësohet,

-Lëkura juaj do të jetë më e shëndetshme dhe më e ndritshme,

-Nëse keni pasur probleme me tretjen, ndoshta do të përmirësohet,

-Rreziqet e sëmundjeve të ndryshme si diabeti dhe sëmundjet e zemrës do të jenë më të ulëta dhe…

Nuk do të keni më dëshirë për të ngrënë sheqer.