Lajme

“Bombardime të mëdha, me armë dhe avionë luftarakë”- Izraeli intensifikon sulmet në Gaza

05/14/2021 13:13
nga:Y I

Ushtria izraelite ka intensifikuar sulmet në Gaza, ndërsa militantët palestinezë vazhdojnë të qëllojnë me raketa në Izrael, në ditën e pestë të luftimeve.

Ushtria e Izraelit tha se forcat ajrore dhe tokësore ishin të përfshira në sulme të premten, por nuk kishin hyrë në Gaza.

Një reporter i BBC në Gaza tha se kishte bombardime të mëdha që përfshinin anije me armë, avionë luftarakë dhe helikopterë. Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në Gaza dhe shtatë kanë vdekur në Izrael qëkur filluan luftimet të hënën.

Ndërkohë, turmat hebre dhe izraelito-arabe kanë luftuar brenda Izraelit, duke e bërë presidentin e tij të paralajmërojë për luftë civile. Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz urdhëroi një “përforcim masiv” të forcave të sigurisë për të shtypur trazirat e brendshme që kanë parë më shumë se 400 persona të arrestuar.

Benjamin Netanyahu tha se operacioni ushtarak izraelit kundër militantëve palestinezë në Gaza do të vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme. Ai tha se Hamas, grupi islamik që sundon në Gaza, do të paguante një çmim të rëndë.

Një zëdhënës ushtarak i Hamasit tha se grupi ishte gati t’i jepte ushtrisë së Izraelit “mësime të ashpra” nëse vijon sulmet. /GSH/