Lajme

Blinken: SHBA duhet të konsultohet me aleatët, ne nuk kërkojmë përshkallëzim

04/14/2024 08:06
nga:G B

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit.

Siç shkruan CNN, përcjell klankosova.tv, Blinken thotë se SHBA duhet të konsultohet me aleatët “në orët dhe ditët në vijim”.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë sulmin e Iranit ndaj Izraelit në termat më të ashpër. Ndërsa ne nuk kërkojmë përshkallëzim, ne do të vazhdojmë të mbështesim mbrojtjen e Izraelit dhe siç e bëri të qartë Presidenti, ne do të mbrojmë personelin amerikan”, tha Blinken, shkuan CNN.