Lajme

Bie numri i pacientëve që po trajtohen për Covid në QKUK dhe Spitalet e Përgjithshme

05/15/2021 17:16
nga:Y I

Në raportin 24 orësh të SHSKUK-së bëhet e ditur se vetëm 291 pacientë janë duke u trajtuar për Covid në QKUK dhe Spitalet e Përgjithshme.

Prej tyre, 184 pacientë janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 17 janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 217 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë.

Njoftimi i plotë:

ShSKUK: Vetëm 291 pacientë në trajtim nga COVID-19

Ka shënuar ulje të madhe numri i pacientëve që po trajtohen nga Covid-19, në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës. Sipas raporteve nga klinikat COVID dhe 7 spitalet e përgjithshme, në trajtim janë vetëm 291 pacientë.

Prej tyre, 184 pacientë janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 17 janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 217 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 152 pacientë
8 prej tyre në gjendje të rënduar

93të konfirmuar me Sars Cov-2 pozitivë
127 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave
Klinika Infektive, 59 pacientë
Klinika Infektive II ( mjekësia sportive), 16 pacientë
Klinika e Pulmologjisë, 66 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 7 pacientë + 1 në Repartin Intensiv në Klinikën Infektive
Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë
Klinika e Gjinekologjisë, 2 paciente

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 139 pacientë
9 në gjendje të rënduar
91 të konfirmuar pozitivë
90 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme
Spitali i Prizrenit, 33 pacientë
Spitali i Gjakovës, 21 pacientë
Spitali i Pejës, 34 pacientë
Spitali i Gjilanit, 25 pacientë
Spitali i Ferizajt, 8 pacientë
Spitali i Mitrovicës, 9 pacientë
Spitali i Vushtrrisë, 9 pacientë