Cult

“Barbie” arrin afro një miliard euro fitim në arkat filmike dy javë pas publikimit

08/07/2023 07:46
nga:G C

“Barbie” ka arritur në një miliard dollarë (907 milionë euro) fitim në shitje biletash.

Filmi me regji të Greta Gerwig, i udhëhequr nga Margot Robbie dhe Ryan Gosling, arriti suksesin gjigant financiar të dielën (6 gusht), pak më shumë se dy javë pas publikimit të tij më 21 korrik, ku u përball në mënyrë të famshme kundër” Oppenheimer” të Christopher Nolan në kinema.

Filmi fitoi 53 milionë dollarë (48 milionë euro) të tjerë brenda vendit gjatë shfaqjes së tretë të fundjavës, raportoi Deadline.

Suksesi i jashtëzakonshëm i “Barbie” në arkë më parë e bëri atë filmin më të shitur të Warner Bros. Pictures për një të hënë, pas fundjavës së hapjes prej 155 milionë dollarësh (140.5 milionë euro) dhe fundjavës më të madhe të hapjes në industri për një film të drejtuar nga një grua.

“Captain Marvel”, i cili u drejtua nga Anna Boden dhe Ryan Fleck, më parë mbante titullin me 153 milionë dollarë (138.7 milionë euro) në 2019, ndërsa “Wonder Woman”, i cili drejtohej nga Patty Jenkins, mbante rekordin për një film të drejtuar vetëm nga një grua me 103 milionë dollarë (93.4 milionë euro) në vitin 2017, raportoi Variety.

“Barbie” fitoi gjithashtu fundjavën më të madhe të hapjes së vitit 2023, duke mposhtur 146 milionë dollarët (132.4 milionë euro) e filmit të “Super Mario Bros. Movie”

Në fundjavën e saj të dytë të jashtëzakonshme në kinema, “Barbie” gjeti fuqi të konsiderueshme qëndrimi, duke fituar 93 milionë dollarë (84.3 milionë euro) shtesë brenda vendit.

“Oppenheimer” shënoi përfitime të mëdha gjithashtu nga mania e kinemasë “Barbenheimer”. Biografia e Nolan për fizikanin teorik J. Robert Oppenheimer ( Cilian Murphy ) u bë filmi i parë i preferuar për moshat madhore që fitoi më shumë se 10 milionë dollarë (9 milionë euro) për 10 ditë rresht pas publikimit, sipas Variety, i cili citoi vlerësimet e vetë Universal Pictures.