Euro2024

Austria merr fitore të madhe ndaj Polonisë

06/21/2024 20:00
nga:Mergim Rreci

Austria koleksionoi trepikëshin e parë në Grupin D, teksa mposhtën 1-3 Poloninë.

Në Olympiastadion të Berlinit, austriakët kaluan të parët në avantazh me anë të Trauner që shënoi në minutën e nëntë. Megjithatë, polakët gjetën forca dhe barazuan pa u mbyllur pjesa e parë me anë të Piatek.

Në fraksionin e dytë, Austria u shfaq më kërkuese dhe u shpërblye në të 66-tën me Baumgartner që goditi bukur në hyrje të zonës. 12-minuta më pas, Austria realizoi edhe golin e tretë dhe të sigurisë teksa Arnautovic mposhti nga pika e bardhë portierin Shezni.

Kështu, pas ndeshjes së dytë në Grupin D, Austria ngjitet në kuotën e tre pikëve dhe në ndeshjen e fundit do të përballen me Holandën. Nga ana tjetër, Polonia mbetet në kuotën e zero pikëve dhe me ndeshjen e fundit që e luajnë me Francën, mund të konsiderohen si me një “këmbë jashtë” Europianit.