Lajme

Austria e Sllovenia vendosin flamuj izraelitë në ndërtesa zyrtare

05/15/2021 14:25
nga:M K

Austria dhe Sllovenia kanë vendosuj flamuj të Izraelit krah flamujve të tyre shtetërorë dhe flamujve të BE-së në shenjë solidarizimi me Izraelin pas sulmeve me raketa nga militantët në Gaza.

“I dënoj me vendosmërinë më të lartë sulmet kundër Izraelit në Rripin e Gazës. Izraeli ka të drejtë që ta mbrojë veten nga këto sulme. Për të shfaqur solidaritet, ne e kemi ngritur flamurin izraelit”, shkroi kancelari austriak, Sebastian Kurz, në rrjetet sociale.

Ndërkohë ministri austriak i Punëve të Jashtme, Alexander Schallenberg, deklaroi: “Asgjë nuk i justifikon mbi 1.000 raketa që Kamasi dhe grupet tjera terroriste kanë hedhur deri më tani në Izrael nga Gaza. Ne e mbështesim fuqishëm sigurinë e Izraelit”, shkruan France24.

Veprim të ngjashëm si të Austrisë bëri edhe Sllovenia. Disa flamuj izraelitë u vendosën në ndërtesat qeveritare të Sllovenisë në shenjë solidarizimi.

Kryeministri slloven, Janez Jansa, shkroi: “Si shenjë solidarizimi me Izraelin, flamuri izraelit është ngritur në ndërtesat e Qeverisë së Sllovenisë. Ne i dënojmë sulmet terroriste dhe i qëndrojmë pranë Izraelit.”

LEXO EDHE:

Presidentja Osmani përmes Gjykatës Kushtetuese, kërkon vend në KQZ për ‘listën’ e saj “Guxo”