Brazili fiton minimalisht ndaj Kilit

10/11/2024 08:21
nga:E K

Skuadra e futbollit e Brazilit ka festuar larg Kilit me rezultat 2:1 dhe është rikthyer në lojë për kualifikim në Botërorin 2026.

Mbrëmë u luajtën ndeshjet e xhiros së nëntë të kualifikueseve të Amerikës së Jugut për Botërorin 2026 dhe kombëtarja braziliane arriti një fitore të madhe që i ktheu në vendin që të çon në SHBA, Meksikë dhe Kanada në vitin 2026.

Kili kaloi në epërsi në minutën e 2-të me golin e Euardo Vargas dhe kthesën për Brazilin e sollën futbollistët që ndoshta nuk i keni dëgjuar ndonjëherë sepse luajnë për brazilianin Botafogo dhe janë 23 vjeç.

Në minutën e 45+1 Igor da Cruz shënoi me kokë për 1:1, dhe Luiz Henrique i solli fitoren Brazilit në minutën e 89-të të ndeshjes me një goditje të bukur nga buzë e zonës së rreptësisë.

Lideri Argjentina barazoi 1:1 me Venezuelën me një lojë shumë të keqe nga Lionel Messi.

Për Argjentinën shënoi Nicolas Otamendi në minutën e 13-të, ndërsa finalen 1:1 e shënoi Salomo Rondon në minutën e 65-të të ndeshjes.

Goditjet e Argjentinës nuk u shfrytëzuan nga Kolumbia e dytë, e cila u mund 1:0 jashtë shtëpisë nga Bolivia (Miguelito 58′).

Ekuador dhe Paraguaj luajtën në një barazim pa gola.