Lajme

85 mijë e 196 të shëruar nga koronavirusi gjer tani, numri i rasteve aktive ka shkuar në 12 mijë e 900 sosh

04/16/2021 07:07
nga:M K

599 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit në vendin tonë.

Nga të dhënat e publikuara nga instituti kombëtar i shëndetit publik, mësohet gjithashtu se 868 persona janë shëruar, duke e dërguar kështu në 85 mijë e 196 numrin e përgjithshëm të pacientëve që e mposhtën virusin, përcjell GazetaBlic.

Në anën tjetër, u raportuan edhe 17 viktima, ku viktima me moshën më të re u regjistrua në kryeqytet, gjegjësisht 51 vjeç.

2039 ndërkaq është numri i atyre që nuk ia dolën t’i bëjnë ballë koronavirusit.

868 TË SHËRUAR DHE 599 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.576 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 599 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 17 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (77, 66, 51 vjeç), Ferizaj 2 raste (79, 63 vjeç), Gjilan 2 raste (81, 70 vjeç), Kamenicë 2 raste (69, 67 vjeç), Klinë 2 raste (81, 68 vjeç), Mitrovicë 2 raste (80, 73 vjeç), Gjakovë 1 rast (78 vjeç), Obiliq 1 rast (58 vjeç), Podujevë 1 rast (63 vjeç), Viti 1 rast (72 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 100.135 raste nga 490.546 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.039 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 868 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 85.196 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.900.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 128 raste, Gjilan 63 raste, Ferizaj 62 raste, Mitrovicë 46 raste, Gjakovë 44 raste, Podujevë 38 raste, Pejë 32 raste, Fushë-Kosovë 29 raste, Vushtrri 26 raste, Lipjan 19 raste, Deçan 11 raste, Kaçanik 11 raste, Obiliq 11 raste, Prizren 11 raste, Skenderaj 11 raste, Klinë 9 raste, Leposaviq 8 raste, Drenas 7 raste, Kamenicë 6 raste, Shtime 6 raste, Istog 5 raste, Malishevë 4 raste, Suharekë 4 raste, Viti 3 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik, Zubin-Potok dhe Zveçan.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

LEXO EDHE:

Ky është parashikimi i motit për sot dhe ditët në vijim

/GazetaBlic/

05/11/2021 15:01

3 viktima, 346 të shëruar dhe 49 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë