Fit&Sexy

6 mënyra natyrale për të përmirësuar jetën tuaj intime

09/24/2021 12:14
nga:G C

Nëse koha juaj në shtrat me partnerin tuaj nuk është gjithçka që dëshironi të jetë, merrni zemër. Fjalë për fjalë.

Të kesh një natë takimi me partnerin tënd – për të kujtuar veten për të gjitha arsyet që adhuroni njëri -tjetrin dhe për t’u çlodhur duke u shijuar dhe darkuar – mund të jenë mënyra të shkëlqyera për të stimuluar epshin tuaj, thotë Anita Sadaty, MD, një gjinekologe holistike në Roslyn, New York.

Kjo është një nga shumë mënyrat natyrale që ekspertët thonë se mund të përmirësoni jetën tuaj seksuale.

Bëni përparësi të qenit në humorin për seks
Ndonjëherë, të bësh seks më shumë dhe më mirë kërkon thjesht pastrimin e orarit tënd. “Është e vështirë të jesh në humor kur ke një milion gjëra në listën tënde të detyrave dhe jo shumë kohë për t’i bërë,” thotë Dr. Sadaty.

Planifikimi i seksit mund të tingëllojë jo romantik, por ju vendosni shumicën e planeve tuaja të rëndësishme në kalendarin tuaj, kështu që pse të mos bëni seks? Është më mirë të caktoni kohë të mjaftueshme për të bërë diçka relaksuese së pari sesa të hidheni direkt në shtrat, pasi gratë, veçanërisht, duhet të jenë të relaksuara para se të fillojë epshi i tyre, thotë Sadaty, shkruan lajmi.net

Mos harroni të përdorni lubrifikantë për seks më të mirë
Seksi mund të jetë më i këndshëm nëse shtoni një lubrifikant, i cili zvogëlon fërkimin dhe acarimin dhe, për këtë arsye, siklet, thonë gjinekologët. Mund të blini një lubrifikant zyrtar nga farmacia ose të përdorni një vaj shtëpiak si vaji i kokosit. (Sigurohuni që të përdorni një prezervativ nonlatex nëse bëni vetë sepse këto vajra mund të dëmtojnë lateksin.)

Mos u përpiqni të fshehni nevojën tuaj për lubrifikant nga partneri juaj. Bëjeni pjesë të rutinës tuaj seksuale dhe argëtohuni me të.

Lëvizni trupin tuaj për të përmirësuar jetën tuaj seksuale
Ju mund të mos mendoni se ushtrimet që bëni për zemrën dhe muskujt tuaj janë të rëndësishme për seksin e mirë, por mos harroni se gjaku rrjedh në organet gjenitale sa më shumë në zemër.

Burrat me mosfunksionim ngrerë (ED), për shembull, ndonjëherë mund ta kthejnë këtë problem me një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin stërvitjen, sipas një studimi të botuar në Journal of Sexual Medicine, shkruan lajmi.net. Edhe tek burrat që kërkojnë medikamente ED, ndryshimet e jetesës së shëndetshme ka të ngjarë të shtojnë përfitimet, zbuluan studiuesit.

Flini mjaftueshëm për një seks të mirë
Gjumi është një faktor tjetër i stilit të jetesës që ndikon në epsh. Një arsye është se sekretimi i hormoneve kontrollohet nga ora e brendshme e trupit dhe modelet e gjumit ka të ngjarë të ndihmojnë trupin të përcaktojë kur të lëshojë hormone të caktuara që lidhen me seksin.

Si për burrat ashtu edhe për gratë, ndjenja e lodhjes kur flini në shtrat e zvogëlon çdo dëshirë seksuale që mund të keni pasur edhe momente më herët.

Plus, për meshkujt, gjumi i mjaftueshëm mund të rrisë nivelin e testosteronit.

Praktikoni Joga për seks më të mirë
Mund të duket se seksi është praktika përfundimtare e ndërgjegjes, dhe ndërsa orgazma është shumë e madhe (ka të ngjarë që askush nuk e ka bërë listën e tyre ushqimore ose nuk ka planifikuar një raport pune në atë moment), ju mund të shpërqendroheni nga mendimet e rastësishme në kohën që çon deri në atë orgazëm, shkruan lajmi.net.

Mbajtja e vëmendjes në atë që bëni dhe ndjeni është një mënyrë e fuqishme për të rritur kënaqësinë tuaj. Në një studim të studiuesve kanadezë të botuar në Nëntor 2016 në Arkivat e Sjelljes Seksuale, gratë që vuajnë nga mosfunksionimi seksual i lidhur me ankthin rritën ndjeshëm reagimin e tyre seksual pasi u trajnuan për ndërgjegjësim.

Në mënyrë të ngjashme, praktika e jogës mund të ndihmojë epshin tuaj. Kur një grup prej 40 grave u udhëzuan të praktikonin një orë joga çdo ditë, rezultatet e tyre mesatare në një pyetësor të funksionit seksual për dëshirën, zgjimin, lubrifikimin, orgazmën, dhimbjen e ulët dhe kënaqësinë e përgjithshme u rritën.

Qëndrimet e jogës që ata bënë ishin poza themelore që besohet se përmirësojnë tonin e muskujve të legenit, lirojnë nyje të shtrënguara të ijëve dhe rrisin disponimin, e ndjekur nga ushtrime të frymëmarrjes dhe teknika relaksimi, shkruan lajmi.net.

Masturboni ose stimuloni veten për seks më të mirë
Duke eksperimentuar mbi veten tuaj, mund të arrini të njihni më mirë atë që ju kënaq seksualisht – informacion që mund t’i përcillni partnerit tuaj.

Masturbimi mund të ketë përfitime të tjera gjithashtu. Thatësira dhe dhimbja vaginale mund të zvogëlohen kur kaloni kohë duke stimuluar veten.

Kjo është arsyeja pse terapistët e seksit shpesh rekomandojnë masturbimin si një mjet për gratë që kanë probleme në arritjen e orgazmës. Ju mund të dëshironi të shtoni një vibrator për stimulim të shtuar. /Lajmi.net/