Fit&Sexy

24 ndryshime në trup dhe në sjellje që shkakton stres

05/13/2021 21:04
nga:Gazeta Blic

Stresi është një pjesë e natyrshme e jetës, dhe madje edhe një stres i vogël mund të jetë i dobishëm. Siguron që gjaku të gjejë rrugën e trurit tuaj dhe ju ndihmon të përqendroheni në detyrën ose detyrën që ju është caktuar. Por kur bëhet kronike, mund të dëmtojë edhe trupin. Pavarësisht nëse vjen nga situata që nuk mund t’i kontrollojmë si një tërmet apo një pandemi ose probleme në punë, problemet familjare këtu janë mënyrat se si mund të ndikojë në trup.

Dietë e dobët

Kur jeni të stresuar, ka më shumë të ngjarë të zgjidhni ushqim të pazakontë dhe të kapni çanta patate të skuqura në vend të shkopinjve të karotës. “Dëshira mund të shkaktohet nga nivele të pamjaftueshme të dopaminës ose serotoninës”, shpjegon Natalya Fazylova, një specialiste e shëndetit dhe shëndetit holistik me bazë në Nju Jork.

Nëse jeni nën presion, gjëndrat mbiveshkore prodhojnë kortizol, një hormon stresi, ndërsa truri ka nivele të ulëta të serotoninës. Kjo stimulon dëshirën për ushqim, i njohur gjithashtu si ushqim komod, zakonisht i pasur me karbohidrate të thjeshta. Sapo t’i konsumoni, niveli i insulinës në gjak rritet dhe stimulon trurin të çlirojë serotoninën e ruajtur. “Papritmas ndiheni më mirë, gjendja juaj shpirtërore përmirësohet dhe funksiononi mirë,” thotë Fazylova. Por kënaqësia e përmendur për shkak të serotoninës nuk zgjat shumë dhe shpejt pas kësaj, ju ndoshta do të ndiheni të lodhur ose të uritur përsëri dhe kështu formohet një rreth vicioz.

Mungesa e vullnetit për të ushtruar

Dr. Nadine Cohen beson se stresi në të vërtetë ul nivelet e energjisë suaj. Prandaj, kur të ktheheni në shtëpi pas një dite të gjatë pune, megjithëse mund të jetë joshëse të uleni para televizorit, përsëri vendosni për disa ulje, shtytje dhe ulje. Studimet kanë zbuluar se ushtrimet mund të ndihmojnë në nxitjen e lehtësimit të stresit duke ulur gjithashtu ankthin.

Sjelljet e varësisë

Një studim i vitit 2008 nga Akademia e Shkencave e Nju Jorkut sugjeron se ekziston një lidhje midis sjelljeve të varësisë si pirja e alkoolit dhe përdorimi i drogës dhe stresit. Sa më i stresuar të jetë një individ, aq më shumë ka të ngjarë të bien nën ndikimin e varësisë.

Zakonet e gjumit

Marrëdhënia midis gjumit dhe stresit është shumë komplekse. “Sfida kur bëhet fjalë për problemet e ankthit dhe gjumit është se ato e përkeqësojnë njëra-tjetrën”, thoa Dr. Rita Aouad. Në thelb, ju ndoshta do të keni probleme me gjumin ose zgjimin shpesh për shkak të stresit sepse shumë mendime negative në lidhje me stresin kalojnë nëpër mendjen tuaj. Nëse ky është rasti me ju, mund të jetë koha të provoni disa mënyra natyrore për t’ju ndihmuar të flini, të tilla si pirja e çajeve të caktuara.

Mungesa e ciklit menstrual

Hulumtimet kanë treguar se stresi gjithashtu ndikon në hormonet tuaja, që do të thotë se mund të shkaktojë patjetër ndryshime kur bëhet fjalë për ciklin tuaj menstrual. “Sasitë ekstreme të stresit mund të ndikojnë në nivelet hormonale të përfshira në mbajtjen e një cikli normal menstrual dhe ovulues”, shpjegoi eksperti për fertilitet Shahin Ghadir.

Problemet e fertilitetit

Një studim zbuloi se stresi dyfishoi shanset e infertilitetit tek gratë, thotë Dr. Leonid Frenkel. Një studim i vitit 2014 nga revista Human Reproduction zbuloi se gratë me nivele të larta stresi kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga infertiliteti sesa të tjerët, edhe kur merren parasysh faktorë të tjerë shëndetësorë. Për më tepër, kjo ndoshta ka të bëjë me mungesën e sipërpërmendur ose ndërprerjen e ciklit menstrual për shkak të stresit.

Shtatzënia e papritur

Kur bëhet fjalë për pjellorinë, stresi gjithashtu mund të luajë një rol të madh në ndikimin e rezultateve pozitive, jo vetëm negative. Dr. Ghadir shpjegon se kur një grua çlirohet nga stresi, ajo do të fillojë përsëri ovulimin dhe ndoshta nuk do të dijë saktësisht se si ta përcaktojë atë. Prandaj, nëse nuk përdorni metodat e sakta të kontracepsionit, kjo mund të çojë në një shtatzëni të papritur.

Ndjeshmëria e rritur ndaj sëmundjes

Stresi zakonisht ndikon negativisht në gjumë, dietë dhe stërvitje, të gjithë përbërësit kryesorë që janë të rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm. Pra, nuk është çudi që imuniteti juaj gjithashtu do të komprometohet. “Stresi kronik është treguar se dobëson sistemin e imunitetit dhe ju bën më të prirë të sëmureni më shpesh,” shpjegon Dr. Mintz për Prevention.

Shtyrja e kushteve dhe sëmundjeve të caktuara

Ashtu siç mund të ndikojë në formimin e sëmundjes, stresi gjithashtu mund të vonojë kushte të caktuara, thotë Mintz. “Gjatë një ngjarjeje veçanërisht stresuese, kur nivelet e adrenalinës suaj janë të larta, ju përkohësisht mund të jeni në gjendje të luftoni, të themi, një të ftohtë”, shpjegon ai. Ai gjithashtu vëren se nuk është e pazakontë që njerëzit të sëmuren menjëherë pas një periudhe stresuese.

Për shkak se stresi ka aftësinë për të dobësuar sistemin imunitar, ai gjithashtu mund të riaktivizojë sëmundje të tilla si infeksioni i virusit herpes zoster. Hulumtimet tregojnë se ekziston një lidhje midis stresit kronik dhe herpesit. Për më tepër, për ata që janë të prirë për ftohje, zvogëlimi i stresit mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së tij. Këtë ulje mund ta arrini nëse ndiqni një dietë të shëndetshme, ushtroni dhe flini mirë.

Refluksi i acidit dhe ulcerat

A keni pësuar ndonjëherë zbaticë acidi gjatë një ngjarje tepër stresuese? Stresi akut (i papritur) dhe kronik mund të rrisë nivelin e acidit në stomakun tuaj, duke shkaktuar urth dhe në disa raste ulcera, thotë Dr. Mintz.

Mosfunksionimi i zorrëve

Ekziston një lidhje e fortë midis trurit dhe zorrëve. Kur jeni nën stres, ka më shumë të ngjarë të vëreni simptoma të sindromës së zorrës së irrituar siç janë diarreja, shqetësimi i stomakut dhe fryrja e barkut. Stresi në të vërtetë shkakton ngërç në zorrët tuaja dhe mund të prishë funksionin normal të tretjes.

Thonjtë e shkatërruar

Jo vetëm që ka më shumë të ngjarë të filloni të kafshoni thonjtë nëse jeni nën stres, por nivelet e larta të kortizolit mund t’i parandalojnë ato të rriten përsëri. Për më tepër, kur ata fillojnë të rriten përsëri, një kufi horizontal i quajtur vija Beau shpesh formohet në thonjtë. Për fat të mirë, linjat e Beau do të rriten dhe do të zhduken me kalimin e kohës.

Ndikimi në funksionin seksual dhe dëshira e zvogëluar për seks

Stresi gjithashtu mund të dëmtojë jetën tuaj seksuale dhe një mënyrë është të zvogëloni dëshirën tuaj seksuale. Sipas Mintz, nuk do të interesohesh për ‘turmën e fletëve’ për shkak të tij. Për më tepër, hulumtimet kanë zbuluar se ai gjithashtu ndikon në funksionin seksual. Jo vetëm që mund të zvogëlojë dëshirën për të, por gjithashtu mund të ndikojë në performancën në shtrat.

Presioni i lartë i gjakut

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, stresi kontribuon drejtpërdrejt në faktorët e rrezikut për presionin e lartë të gjakut – të tilla si dieta e dobët dhe konsumimi i tepërt i alkoolit – kështu që nëse jeni nën stres, presioni juaj i gjakut ka të ngjarë të rritet gjithashtu.

Shanse më të larta për goditje në tru ose sulm në zemër

Nuk është e pazakontë që njerëzit të përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru kur janë nën stres serioz dhe të madh. Stresi stimulon një pjesë të trurit tuaj të quajtur hipotalamus, e cila nga ana tjetër stimulon gjëndrat e veshkave për të lëshuar hormone, kortizol dhe adrenalinë. Mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut. Për shkak të stresit të vazhdueshëm ose të madh, zemra duhet të punojë më shumë për të luftuar presionin e lartë të gjakut dhe për të pompuar dhe dërguar gjak në trup. Luhatjet dhe rritja e presionit të gjakut rrisin rrezikun e sulmit në zemër ose goditjes në tru.

Probleme me frymëmarrjen

Shumë vite më parë, mendohej se astma mund të shkaktohej nga stresi ose ankthi. Megjithëse tani e dimë që nuk është kështu, stresi dhe reagimet e forta emocionale mund të çojnë në përkeqësimin e simptomave të astmës, shpjegon Mintz. Ai gjithashtu thotë se është e rëndësishme të kihet parasysh se stresi kronik mund të çojë në ankth, i cili mund të shkaktojë sulme paniku dhe perceptimin e gulçimit.

Ndryshimet në metabolizëm

Stresi kronik lidhet drejtpërdrejt me shtimin e peshës. Kortizoli bën që trupi të mbajë dhjamin, në vend që të digjet. Kjo mund të rrisë dëshirën tuaj për ushqim jo të shëndetshëm, konsumi i të cilit lidhet direkt me probabilitetin më të lartë të zhvillimit të depozitave të yndyrës në zonën e barkut.

Shtim në peshë

Mbipesha, veçanërisht mbipesha në trupin qendror, rreth barkut, lidhet drejtpërdrejt me sindromën metabolike. Siç është përmendur tashmë, njerëzit që janë të stresuar ka të ngjarë të kenë zakone jo të shëndetshme që kontribuojnë në zhvillimin e sindromës metabolike dhe “sindroma metabolike shoqërohet me rezultate të dobëta shëndetësore dhe rritje të zhvillimit të sëmundjes së parakohshme të zemrës.

Humor i keq

Stresi kronik mund të ndikojë në disponim në disa mënyra. Njerëzit nën stres mund të ndiejnë ankth të tepruar, shqetësim, vështirësi në përqendrim, nervozizëm, zemërim dhe trishtim. Stresi gjithashtu ndikon në nivelin e neuroneve kryesore kur bëhet fjalë për gjendjen shpirtërore, të tilla si serotonina dhe dopamina.

Depresioni

Nëse vuani nga një çrregullim i humorit, me siguri do të zbuloni se stresi i përkeqëson këto simptoma. Çrregullimet e humorit të tilla si çrregullimi i përgjithshëm i ankthit, çrregullimi i panikut dhe depresioni mund të shkaktohen ose përkeqësohen nga nivele konstante të stresit të lartë.

Rreziku i demencës

Kërkimet kanë treguar se nivelet e larta të stresit në moshën e mesme shoqërohen me një normë më të lartë të çmendurisë më vonë në jetë. Një studim zbuloi se gratë që ishin nën stres të konsiderueshëm në moshën e mesme kishin një rrezik prej 65 për qind më të lartë të zhvillimit të demencës.

Shërimi i ngadalshëm i plagës

Stresi psikologjik mund të ndikojë negativisht në shërimin e plagës, dhe disa studime shkencore e kanë konfirmuar këtë fakt. Stresi rrit nivelet e disa hormoneve në gjak, duke ngadalësuar shpërndarjen e citokinave që ndihmojnë në procesin e shërimit.

Dhimbje koke dhe cilësi e dobët e flokëve

Stresi është shkaktari më i zakonshëm i raportuar kur bëhet fjalë për dhimbje koke, raporton Klinika Mayo. Për më tepër, stresi gjithashtu mund të shkatërrojë flokët tuaj në mënyra të ndryshme, nga shkaktimi i humbjes së flokëve deri te ngadalësimi i rritjes së tyre.