Sporti

Zyrtare: Luka Jovic largohet nga Real Madrid

01/14/2021 15:25
nga:Mergim Rreci

Luka Jovic është kthyer në Eintracht Frankfurt me një marrëveshje gjashtë-mujore huazimi nga Real Madrid, klubet kanë njoftuar.

Reprezentuesi i Serbisë do të luajë për skuadrën e Bundesligës për pjesën e mbetur të sezonit, pa asnjë opsion blerjeje të përfshirë në marrëveshje.  Jovic, 23 vjeç, po largohet nga Madridi vetëm 15 muaj pasi mbërriti në klub me një transferim prej 60 milion € nga Eintracht Frankfurt, përcjell GazetaBlic.

Lëndimet e kufizuan atë në dy gola në 27 paraqitje në të gjitha garat për Los Blancos gjatë sezonit 2019-20. Jovic nuk udhëtoi në Pamplona gjatë fundjavës për barazimin e së shtunës pa Osola në Osasuna dhe u la jashtë skuadrës për gjysmëfinalen e Supercopa Spanjolle të së Enjtes kundër Athletic Bilbao.

Trajneri i Real Madrid, Zinedine Zidane mohoi raportet në tetor se ai ishte në favor të largimit të Jovic me një hua sezonale gjatë verës, duke pretenduar se ai ishte ai që kishte kërkuar nënshkrimin e ish-yllit të Yllit të Kuq të Beogradit.

Sidoqoftë, Jovic ka luajtur vetëm për Madrid pesë herë gjatë sezonit 2020-21, gjithsej 208 minuta në fushë. Eintracht shpreson që Jovic të rizbulojë formën e tij të shënimit që shënoi 27 gola dhe vendosi shtatë të tjera në 48 paraqitje për klubin gjerman gjatë fushatës 2018-19, një shfaqje mbresëlënëse që bëri që Real Madrid ta nënshkruaj atë atë verë.

I lidhur në Madrid deri në qershor 2025, Jovic bëri tituj vitin e kaluar për thyerjen e rregullave të vetë-izolimit COVID-19 gjatë një vizite në vendin e tij në mars dhe muaj më vonë për postimin e fotografive ku ai u pa duke bërë një Barbecue me miqtë në Madrid dhe duke mos mbajtur shoqëri largësia.

/GazetaBlic/