Lajme

Zgjodhi të mos qëllojë të dyshuarin, shpërblehet me 175 mijë dollarë

02/14/2018 08:52
nga:Gazeta Blic

Një oficer policie që zgjodhi të qetësonte një të dyshuar të armatosur, në vend që ta qëllonte atë, pas kësaj ai u pushua nga puna.

Stephen Mader, 27 vjeç, përdori stërvitjen e tij ushtarake për të provuar dhe për të përshkallëzuar situatën kur ai hasi ‘RJ Williams’ dukshëm të shqetësuar, 23 vjeç.

Williams u qëllua për vdekje nga një oficer tjetër i cili mbërriti në vendin e ngjarjes më vonë.

Ky oficer u pastrua nga çdo keqbërje.

Mader ishte duke iu përgjigjur një thirrjeje të dhunës në familje më 6 maj 2016, në Virxhinia Perëndimore dhe i kërkoi Williams të tregonte duart e tij.

Kur ai ngriti duart u bë e qartë se ai kishte një armë dhe i kërkoi atij t’a heqte armën.

Williams refuzoi dhe i tha oficerit të policisë që ta qëllonte atë, sipas rregullave të Bashkimit Amerikan për Liritë Civile.

Ata thanë: “Në vend që t’a qëllonte, Maderi u kthye në stërvitjen e tij ushtarake dhe u përpoq të zbuste situatën”.

“Ai zbuti zërin e tij dhe duke parë Williams në sy i tha:’ Unë nuk do të qëlloj mbi ty , vëlla. Unë nuk do të qëlloj “.

Ndërsa Mader ishte duke negociuar me Williams, dy oficerë të tjerë erdhën në vendngjarje.Williams ngriti armë dhe një nga oficerët e sapoardhur hodhi katër të shtëna, duke e vrarë atë, tha ACLU.

Arma e Williams ishte e zbrazur.

Mader do të marrë 175,000 dollarë shpërblim për ndërprerje të gabuar nga puna, pasi paraqiti një padi kundër qytetit të Weirton, Virxhinia Perëndimore.

 

02/19/2019 17:46

SHBA mbështetë zhvillimin ekonomik të Kosovës me 10 milion dollarë