Lajme

“Zgjedhje të reja, jo qeveri teknike”

03/18/2020 23:28
nga:Gazeta Blic

Analisti politik, Vigan Qorolli ka reaguar pas paralajmërimit të LDK-së, për mocion votëbesimi ndaj Qeverisë Kurti.

Ai ka theksuar se pas rrëzimit të Qeverisë së re, zgjidhje do të ishin zgjedhjet e reja, e jo qeveria teknike, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë i tij:

ZGJEDHJE TE REJA, JO QEVERI TEKNIKE

Ne rast te mocionit pozitiv te mosbesimit per qeverine Kurti me 61 vota te deputeteve sipas nenit 100 te Kushtetutes — atehere aktivizohet neni 82 (2) i saj qe thote shprehimisht se Presidenti e shperndan Kuvendin e Republikes pas votimit te suksesshem te atij mocioni.

Brenda 45 ditesh nga ajo dite organizohen zgjedhjet e jashtezakonshme parlamentare ne Kosove.

Arrestimi i Ramush Haradinajt - Vigan Qorolli

“Nuk mund të bëhesh më katolik se Papa”: Me këtë shprehje Kurti shpjegon përpjekjen e Thaçit dhe Veliut për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

09/28/2020 18:41

Heqja e vijave të kuqe nga LDK-ja për PDK-në, kthim në ‘normalitet’