Fit&Sexy

Zbulohet një simptomë e re e COVID-19, veçanërisht e dukshme te fëmijët

10/13/2020 15:21
nga:N S

Shkencëtarët i kanë bërë thirrje qeverisë britanike për të vendosur një skuqje të lëkurës në listën zyrtare të simptomave të koronavirusit, që ata besojnë se është një simptomë e zakonshme e kësaj sëmundjeje.

Sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar Britanik, kolla, ethet dhe humbja e nuhatjes dhe shijes janë simptoma që shumica e njerëzve janë të infektuar me koronavirus, por ka shumë simptoma të tjera, dhe disa ekspertë tani besojnë se skuqjet e lëkurës mund të shtohen në këtë listë.

Siç është raportuar nga Shoqata e Dermatologëve Britanikë, shumë njerëz të infektuar thonë se kanë një skuqje në trup ose gishta dhe hulumtimet kanë treguar se rreth nëntë për qind e njerëzve me COVID-19 raportojnë disa nga këto simptoma.

Kërkimet kanë treguar gjithashtu se skuqjet janë dy herë më të zakonshme te fëmijët sesa te të rriturit, dhe shoqata beson se “skuqjet janë një simptomë kryesore e COVID-19”, shkruan Newsshopper.

“Lidhja midis disa skuqjeve dhe COVID-19 po bëhet më e qartë dhe njohja e tyre është thelbësore për të parandaluar përhapjen e sëmundjes,” tha Tanya Bleiker, presidente e Shoqatës së Dermatologëve Britanikë.

Nëse skuqjet nuk shtohen në listën zyrtare të simptomave, dermatologët shqetësohen se shumë njerëz që nuk kanë simptoma të tjera mund të përhapin pa e ditur virusin, veçanërisht pasi në shumë njerëz që kishin një test pozitiv, skuqja ishte shenja e vetme e infeksionit.

“Hulumtimi ynë ka treguar se skuqjet mund të tregojnë COVID-19 më mirë sesa ethet dhe kolla, veçanërisht te fëmijët. Ne zbuluam se një në gjashtë fëmijë ka skuqje pa ndonjë simptomë tjetër klasike. Në shumë, skuqja zgjat me javë dhe zhduket, dhe në disa raste trajtimi është i nevojshëm për shkak të kruajtjes si pasojë e kësaj”, tha Veronique Bataille, një dermatologe që drejtoi kërkimet për efektet e COVID-19 në lëkurë./Kp

03/02/2021 15:12

Nga këto komuna janë rastet e reja me koronavirus në Kosovë