Lajme

Xi Jinping, president deri në vdekje

03/11/2018 09:30
nga:M H

Kina ka miratuar heqjen e limiteve të kufizuara për liderin e saj, që në një masë në mënyrë efektive lejon Xi Jinping të mbetet president i përjetshëm.

Ndryshimet kushtetuese u miratuan nga takimi vjetor i Kongresit Popullor Kombëtar të Kinës, këtë të diel, transmeton Klan Kosova.

Vota u konsiderua gjerësisht si një test i vulosjes së këtij fakti. Dy delegatë votuan kundër ndryshimit dhe tre abstenuan, nga 2,964 vota.

Sipas BBC, Kina ka vendosur një kufizim dy-vjeçar ndaj presidentit të saj që nga vitet 1990.

Preisdenti kinez, Xi, megjithatë, sfidoi traditën e paraqitjes së një pasuesi të mundshëm gjatë Kongresit të Partisë Komuniste të Tetorit, transemton Klan Kosova.

Pas miratimit të këtij amandamenti, Xi Jinping u pa të ketë duartrokitur.

03/27/2019 00:00

Selmanaj ia kujton Thaçit aferën ‘Pronto’