Lajme

Vjen reagimi nga Daut Haradinaj

03/24/2020 18:37
nga:N.K

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, në një prononcim për emisionin Frontal në T7, ka folur rreth zhvillimeve të fundit.

Sipas Haradinajt, Qeveria Kurti e ka hequr taksën pa kushte dhe pa koordinim me SHBA, duke mos i sjellë asnjë benifit shtetit të Kosovës.

Haradinaj ka shtuar se qeveria aktuale ka injoruar rajone të caktuara me buxhet, duke i hequr pothuajse të gjitha projektet kapitale.

Ai ka thënë gjithashtu se kjo qeveri ka injoruar tërësisht opozitën në tema të interesit nacional, duke e bërë të pamundur bashkëpunimit.

Por, mbi të gjitha, Haradinaj theksoi se kjo qeveri ka eliminuar interesat strategjike të SHBA-së në Kosovë, gjë që nuk guxon assesi të ndodhë.

Këto dhe shumë arsye tjera, sipas tij, kanë bërë që AAK të jetë pro rrëzimit të qeverisë Kurti.

07/24/2020 13:37

Haradinaj: S’kemi asnjë problem në bashkëqeverisje, por kemi vetëm një kusht për dialogun