Sporti

Vetëm Ronaldo dhe Messi kanë statistika më të mira se Benzema në Ligën e Kampionëve

05/22/2020 20:55
nga:Mergim Rreci

Karim Benzema ka kontribuar me golat e tij në historinë e Champions League, duke qëndruar vetëm pas Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Benzema është futbollisti i tretë me gola dhe asistime pas Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, shkruan GazetaBlic.

Kjo nëse golat dhe asistimet bëhen bashkë, me sulmuesin e Real Madridit që ka shënuar 64 herë dhe ka siguruar 27 asistime (gjithsej 91).

Më pas ai ndiqet nga Raul Gonzalez (87) dhe Robert Lewandowski (79).
Cristiano kryeson listën pasi ai ka një total të kombinuar 169 (129 gola dhe 40 asistime), ndërsa Messi është 20 gola pas me 149 në përgjithësi (114 gola dhe 35 asistime).
Benzema është edhe golashënuesi më i mirë francez i konkurencës, pasi ka shënuar 13 gola më shumë se Thierry Henry të renditjes së dytë.

Ai është gjithashtu golashënuesi më i mirë i Real Madridit në Evropë me 52 gola, pas Cristiano (105) dhe Raul (66).
Këtë sezon ai kapërceu Alfredo Di Stefano, i cili shënoi 49 herë në Kupën e Evropës.

10 lojtarët kryesorë me golat më të kontribuar në Ligën e Kampionëve

Cristiano Ronaldo 169 (129 gola + 40 asistime në 173 ndeshje)

Lionel Messi 149 (114 + 35 në 141)

Karim Benzema 91 (64 + 27 në 119)

Raúl González 87 (71 + 16 në 144)
Robert Lewandowski 79 (64 + 15 në 86)
Ruud van Nistelrooy 76 (60 + 16 në 81)
Zlatan Ibrahimovic 75 (49 + 26 në 123)
Andriy Shevchenko 72 (59 + 13 në 116)
Thierry Henry 67 (51 + 16 në 115)
Thomas Müller 64 (44 + 20 në 113)