Lajme

Veseli: Emri i Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri dhe pavarësi

01/21/2020 14:11
nga:B. D

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka shkruar për 14 vjetorin e vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, shkruan GazetaBlic.

Ai thotë se emri i Ibrahim Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri dhe pavarësi të Kosovës.

Veseli përmes një shkrimi në Facebook ka shkruar se Rugova ishte bashkudhëtar i bërjes së shtetit të Kosovës.

Ai shton se Rugova punoi në ndërtimin e institucioneve demokratike që garantojnë lirinë, barazinë në mundësi dhe drejtësinë për çdo qytetar.

Shkrimi i tij i plotë:

Emri i Ibrahim Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri dhe pavarësi të Kosovës. Vlera këto që na duhen edhe sot. Presidenti Rugova ishte bashkëudhëtar protagonist në bërjen e shtetit të Kosovës si dhe në ndërtimin e institucioneve demokratike që garantojnë lirinë, barazinë në mundësi dhe drejtësinë për çdo qytetar.

Emri i Ibrahim Rugovës lidhet me pluralizmin politik, pro-amerikanizmin dhe përpjekjen sublime për liri dhe pavarësi të…

Publiée par Kadri Veseli sur Mardi 21 janvier 2020

02/04/2020 22:27

‘Debat i dhunshëm në Kuvend, opozita ‘godet’ Albin Kurtin’, mediat serbe komentojnë seancën e djeshme të Kuvendit