Lajme

Vazhdon numri i lartë i të vdekurve nga Covid 19 në Kosovë

08/25/2020 15:07
nga:Mergim Rreci

IKSHKP-ja sapo ka publikuar rezultatet e testeve.

Ditën e djeshme numri i rasteve të infetuar ka renë, por sot janë shënuar edhe 136 raste të reja me Covid 19 në Kosovë, shkruan portali GazetaBlic.

Ndërsa sot IKSHKP njofton se 8 është numri i të vdekurve.

E numri i të shëruarve sot është 131, e numri i të shëruarve që nga fillimi i pandemisë shkon në 8788.

Ky është postimi i plotë i IKSHPK:

131 TË SHËRUAR DHE 136 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 471 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 136 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 12.683 raste nga 48.232 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 488 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 131 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 8.788 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.407.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 51 raste, komuna Podujevë 10 raste, komuna Fushë Kosovë 9 raste, komuna Ferizaj 7 raste, komuna Gjilan 7 raste, komuna Mitrovicë 7 raste, komuna Vushtrri 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Skenderaj 5 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Gjakovë 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Kaçanik 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Junik, Shtime, Suharekë dhe Viti.

131 TË SHËRUAR DHE 136 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në…

Publiée par Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sur Mardi 25 août 2020

LAJMI I FUNDIT: 136 raste të reja me Koronavirus

10/05/2020 07:16

1 mijë e 328 raste aktive me Covid 19 në Kosovë