Sporti

VAR do të debutojë nesër në Ligën e Kampionëve

02/11/2019 20:21
nga:Lorik J

UEFA ka prezantuar VAR në fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve.

Roma – Porto dhe Manchester United – PSG janë ndeshjet e para, ku do të inkuadrohet VAR-i në Ligën e Kampionëve, shkruan GazetaBlic.

Testet teknologjike dhe trajnimet e gjyqtarëve kanë ndodhur në muajt e fundit, me UEFA që përdorur VAR nga tani e tutje për të gjitha ndeshjet e Ligës së Kampionëve, duke përfshirë fazat e grupeve të sezonit të ardhshëm.

Gjyqtarët do të përdorin vëzhguesit e videos në rast se rishikimi i VAR jep dëshmi për një gabim serioz. Me futjen e VAR, gjyqtarët prapa golave ​​në ndeshjet e Ligës së Kampionëve tani do të hiqen dhe është fillimi i një prezantimi më të gjerë të VAR në garat UEFA.

/GazetaBlic/