Lajme

Valdete Daka thotë se organizimi i zgjedhjeve në veri nuk do të jetë sfidë

04/10/2019 10:37
nga:Gazeta Blic

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka thënë se në aspektin teknik organizimi dhe mbajtja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri nuk do të paraqesë sfidë për KQZ-në.

Ajo ka theksuar se nuk pret parregullsi në zgjedhjet e 19 majit meqë Kosova tashmë ka krijuar kulturë zgjedhore.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Daka ka deklaruar se pjesëmarrja e subjekteve në zgjedhje është çështje politike, por sa i përket organizimit ajo ka theksuar se këto zgjedhje nuk ka rrezik të dështojnë.

Sidoqoftë, Daka u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë në këtë proces zgjedhor dhe t’i zgjedhin përfaqësuesit e tyre.

12/08/2019 08:54

KQZ: Brenda 60 ditëve pas certifikimit të rezultateve asgjësohet materiali zgjedhor