Lajme

“Ukraina kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës”

04/23/2019 12:42
nga:Gazeta Blic

Ukraina gjithmonë e ka mbështetur Serbinë në aspektin e Kosovës dhe kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e saj, domethënë do ta bëjmë nëse Serbia do ta bëjë atë ndonjëherë.

Kështu ka deklarur ambasadori ukrainas në Beograd, Oleksandr Aleksandrovich.

“Edhe nëse Rusia tërhiqet nga Krimeja dhe Ukraina lindore, ne kurrë nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës. Ky ishte pozicioni ynë para pushtimit të Rusisë, do të jetë qëndrimi ynë deri në fund”, tha ai për portalin serb “Alo”, transmeton Klan Kosova.

06/28/2020 16:04

Serbët festojnë betejën e humbur të Kosovës