Sporti

UEFA vendos së shpejti, mund të kemi tifozë në ndeshjet e Champions League

07/03/2020 08:42
nga:Mergim Rreci

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin thotë se duhet të merret një vendim mbi pjesëmarrjen e tifozëve në lojërat e Champions League dhe Europa League deri në ‘10 korrik’.

Të dy turnet do të miratojnë një format Final Eight në përkatësisht Portugali dhe Gjermani, me lojëra që do të luhen pas dyerve të mbyllura ashtu siç qëndron.

Sidoqoftë, sipas Ceferin, kjo mund të ndryshojë përpara se shortet për ato ndeshje të zhvillohen të Premten e ardhshme.

“Ne jemi në kontakt të ngushtë me autoritetet Portugeze dhe Gjermane, dhe të martën kam biseduar personalisht me Kryeministrin Portugez,” i tha Ceferin EFE, përcjell GazetaBlic.

“Ne do të ndjekim rekomandimet e autoriteteve dhe do të marrim një vendim së shpejti, ka shumë të ngjarë para  datēs 10 korrik.

“Ne do të donim që tifozët të ishin atje, natyrisht, por ne nuk do të kompromentojmë sigurinë e të përfshirëve, edhe nëse është e trishtueshme të mendosh që ndeshja më e rëndësishme në futbollin Evropian mund të luhej në një stadium të zbrazët.”