Lajme

U tha se pas burrit të saj, ishte ekzekutuar edhe ajo – rishfaqet pas gjashtë vjetësh halla e Kim Jong-un

01/26/2020 20:54
nga:B. D

Halla e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka bërë shfaqjen e saj të parë publike, pas gjashtë vjetësh në rreth gjashtë vjet, media shtetërore raportoi të dielën, duke shuar thashethemet se ajo ndoshta edhe ishte ekzekutuar nipi i saj pasi e ndihmoi atë të trashëgonte pushtetin nga babai i tij.

Sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve, përcjell Telegrafi, emri i Kim Kyong Hui u përfshi në një listë të zyrtarëve të lartë të Koresë së Veriut që shikuan një shfaqje për shënimin e Ditës së Vitit të Ri Lunar me Kim Jong Un në një teatër në Pyongyang të shtunën.

Gazeta kryesore e Koresë së Veriut lëshoi gjithashtu një fotografi ku tregohej Kim Kyong Hui i ulur pranë Kim Jong Un dhe bashkëshortja e tij Ri Sol Ju në Teatrin Samjiyon.

Kim Kyong Hui, 73 vjeçe, dikur ishte një figurë me ndikim në Korenë e Veriut si motra e vetme e udhëheqësit të ndjerë të Koresë së Veriut Kim Jong Il, babai i Kim Jong Un.

Ajo fillimisht kishte mbajtur një profil të ulët gjatë pjesës së hershme të sundimit të vëllait të saj, por Kim Kyong Hui më vonë e shoqëronte shpesh në udhëtimet e tij të inspektimit pasi pësoi një goditje në vitin 2008.

Ndërsa merrte shumë poste të larta si një gjenerale e ushtrisë me katër yje dhe një anëtar i Byrosë së fuqishme Politike, ajo gjithashtu besohej se kishte luajtur një rol kryesor në rritjen e Kim Jong Un si udhëheqës tjetër.

Kim Jong Un përfundimisht mori pushtetin pasi babai i tij vdiq nga një sulm në zemër në fund të vitit 2011, në transferimin e dytë të fuqisë së pushtetit në Veri.

Fati i Kim Kyong Hui kishte qenë në dyshim pasi Kim Jong Un kishte ekzekutuar burrin e saj dhe zyrtarin numër 2 të Veriut, Jang Song Thaek, për tradhti dhe korrupsion në dhjetor të vitit 2013.

Vdekja e tij u raportua dhe mbetet më e rëndësishmja në një seri ekzekutimesh ose spastrimesh që Kim Jong Un ka krijuar në atë që ekspertët e jashtëm besojnë se ishin përpjekje për të hequr rivalët e mundshëm dhe për të çimentuar kontrollin e tij në pushtet.