Lajme

Trupat e ShBA-së ishin larguar me kohë nga bazat në Irak pas sulmit të dytë

01/12/2020 22:23
nga:B. D

Pesë nga tetë raketat sa u hodhën gjatë një sulmi, kanë goditur bazën amerikane ajrore Balad, 80 kilometra larg kryeqytetit të Irakut, Bagdadin.

Si pasojë e këtij sulmi, katër irakianë mbetën të lënduar, dy prej të cilëve oficerë të sigurisë.

Zyrtarë amerikanë të mbrojtjes tregojnë se trupat amerikane ishin larguar më herët nga baza dhe ishin rivendosur në vende më të sigurta në Irak.

Ende nuk dihet se kush e kreu këtë sulm mbi bazën amerikane.

Kujtojmë se ky është sulmi i dytë mbi bazën amerikane në Irak, pas vrasjes së gjeneralit iranian, Qassem Soleimani.