BLIC.TV

Tre skenarët e përhapjes së Koronavirusit sipas Shenoll Muharremit

04/17/2020 23:31
nga:Y I

Njohësi i çështjeve evropiane nga Grupi i Koronavirusit Bashkë për Shëndetin Shenoll Muharremi ka përgatitur tre skenarë të mundshme për Expose në bashkëpunim me  Gazeta Blic rreth përhapjes së Koronavirusit në 100 ditëshin e parë.

Në një këto tre skenarë parashihet edhe kulmi i të infektuarve në mesin e Qershorit dhe nga ku pastaj mund të filloj dhe rënia e numrit të të infektuarve dhe kalimi i Pandemisë.

Skenari 1 bazohet në mesataren e rritjes 13 Mars 12 prill. Edhe pse logjikisht është në rregull për shkak se ke përdorur mesataren e shkallës së vërtetuar të rritjes për një muaj, ai nuk mund të jetë real.

Skenari 2 tregon zyrtarisht se çfarë mund të shohim për 100 ditët. Ky skenar është një opsion se si mund të zhvillohet situata me rastet e konfirmuara në Kosovë në baza ditore nga institucionet. Në këtë skenar supozohet se do të bëhen çdo ditë nga 250 teste dhe nga këto teste 30 përqind e tyre pra 70 do të dalin pozotiv andej ky mund të jetë i vetmi opsion i ditur për ne.

Skenari 3 ashpërsimi i masave. Ky skenar del të jetë më i mundshmi për Kosovën nga tri të elaburuarat më herët.

Më poshtë ndiqni emisionin e plotë Expose :

Blic Interview Speciale: Nje muaj ne karantine. Kur mund te perfundoj beteja me Covid-19 dhe cilat jane skenaret e mundshme?

Mesazhi i Albin Kurtit per masat e reja kufizuese

Publiée par GazetaBlic sur Vendredi 17 avril 2020