Sporti

Trajneri i Manchester United shumë i pakënaqur ndaj Federatës së Anglisë dhe trajnerit Southgate

09/18/2020 11:47
nga:Mergim Rreci

Ole Gunnar Solskjaer i zemëruar me Federatën e Anglisë dhe Gareth Southgate për trajtimin e tyre ndaj Mason Greenwood.

Bosi i Manchester United zbuloi se ata u lutën me shefin e Tre Luanëve që të mos e thërrisnin 18-vjeçarin për debutimin e tij kundër Islandës pasi i duhej pushim.

Pas ndeshjes kundër Islandës, Greenwood u përjashtua nga skuadra me Phil Foden, që ftuan dy vajza përsëri në hotelin e ekipit.

Solskjaer tha: “Mason kishte një sezon fantastik, ai sapo ka kaluar dhe unë kam punuar dhe klubi ka punuar me të vërtetë shumë për t’i dhënë Masonit kohë të mjaftueshme në fushë dhe ekspozimit në media”.

“Pastaj ju vini në fund të sezonit dhe ne kemi pasur më pak se dy javë pushim dhe ai është thirrur.

“Unë u përpoqa më të mirën time për t’i dhënë një pushim gjatë verës, ne kërkuam posaçërisht që ai të kishte pushuar, ai ka nevojë për të mendërisht dhe fizikisht dhe gjëja e parë që ndodh ai është thirrur dhe pikërisht atje në shtyp.

“Ne kemi bërë atë që mundemi për ta mbrojtur atë, kam bërë atë që mundem për ta ndihmuar, kur të kthehet në rutinën e përditshme ai do të jetë mirë”.

Solskjaer tha se ishte e qartë nga konferenca për shtyp e Greenwood në Angli se ai nuk ishte i sigurt se cili sezon ishte në të tillë ishte pushimi i shkurtër midis lojës në fazën e fundit të Europa League dhe thirrjes për Tre Luanët.

Solskjaer tha: “Ai kishte nevojë për një pushim. Shikoj intervistën dhe ai po flet për shikimin e këtij sezoni kur ka mbaruar dhe është dita e parë e sezonit të ri, ai është një fëmijë 18-vjeçar që ka nevojë për menaxhim.” përcjell GazetaBlic.

Ndërsa Solskjaer pranoi se i është dashur të flasë me Greenwood për mosrespektimin e tij ndërsa me Anglinë ai mbetet shumë pjesë e skuadrës së tij të ekipit të parë duke shkuar në hapjen e sezonit të United në shtëpi në Crystal Palace.

Ai tha: “Po, ai është pjesë e grupit. Me testimin dhe protokollet Covid, ai trajnoi vetë për pak kohë dhe sa më shpejt të jetë e mundur ai ka qenë një pjesë e madhe e këtij grupi.

“Këtu ndihemi si në shtëpi, kemi njerëz që kujdesen për të”.

/GazetaBlic/