Euro2024

Trajneri i Hungarisë, Marco Rossi: Humbëm ndeshjen pasi bëmë shumë gabime individuale

06/15/2024 18:21
nga:E K

Trajneri i Hungarisë, Marco Rossi, ka komentuar humbjen 3-1 ndaj Zvicrës në një ndeshje të Grupit A në Euro 2024. Ai fajësoi për humbjen gabimet e shumta individuale që nuk ishin karakteristike për lojtarët e tij.

“Pjesa e parë ishte shumë e keqe, përveç shtatë ose tetë minutave hapëse, por ne ishim shumë pasivë. Kundër këtyre skuadrave në këtë nivel është shumë e vështirë. Nuk dua të tregoj gishtin. Unë jam trajner, kështu që unë marr përgjegjësinë”, tha Rossi, transmeton GazetaBlic Sport.

“Është e vështirë të korrigjojmë gabimet që kemi bërë. Lojtarët tanë nuk bëjnë gabime të tilla çdo ditë. Duhet të shikojmë të gjithë faktorët. Gabimet janë pjesë e lojës dhe lojtarët më të mirë bëjnë gabime të vogla, por kjo nuk mund të ndodhë. Nuk ka shumë mënyra për të ndaluar gabimet individuale. Nuk varet nga taktikat, por ne e patëm të vështirë të komunikonim me njëri-tjetrin për shkak të mënyrës se si sulmuesit e tyre luajtën, përfundoi Marco Rossi.