Lajme

Thaçi dënon sulmet në Iran: Mbetemi në mbështetje të ShBA-së

01/08/2020 14:04
nga:B. D

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër sulmet iraniane kundër forcave amerikane dhe aleatëve të tyre, duke i bërë thirrje Teheranit zyrtar të heqë dorë nga dhuna.

Ai në një postim në Twitter shpreh mbështetjen e Kosovës për aleatët e saj dhe ShBA-në.

“Ne i dënojmë sulmet raketore iraniane kundër forcave amerikane dhe aleatëve të vendosura në Irak që janë të fokusuara në mposhtjen e ISIS-it. Kosova është anëtar zyrtar i Koalicionit dhe ne i bëjmë thirrje Iranit që të dekurajojë dhunën. Ne mbetemi në mbështetje të SHBA-së dhe familjes sonë atlantike në këtë kohë trazirash”, shkruan Thaçi.

02/17/2020 10:46

Meta i shkruan letër Thaçit: Kjo etapë e re e Kosovës, jam i sigurt se do të shoqërohet me një hov të ri edhe në marrëdhëniet vëllazërore