Lajme

Thaçi beson se me ndihmën e SHBA-së dhe Grenellit, Serbia do ta njoh Kosovën

06/10/2020 11:47
nga:N.K

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka bërë homazhe para pllakës së “KFOR” në Prishtinë për të përkujtuar të rënët ndërkombëtar për lirinë e Kosovës.

Thaçi tha se “ne do të jemi shumë të ndërgjegjshëm si institucione përballë parnerëve tanë ndërkombëtar, SHBA-së dhe NATO-së”.

“Këto ditë shënojmë ditët e lirisë së Komunanovës dhe në të njejtën kohë momentin e nënshkrimit të Kosovës ku u dha edhe akti i kapitullit të Serbisë përballë luftës së Kosovës për liri dhe pavarësi.

Prandaj sot dua të nderoj ato gra e burra ndërkombëtar që luftuan për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës”, tha ai.

Thaçi tha se beson që me ndihmën e SHBA-së dhe ambasadorit Richard Grenell do të arrihet një marrëveshje eventuale për njohje reciproke nga Serbia.

“Besoj se në drejtim të administratës së Amerikës të udhëhequr nga presidenti Trump dhe rolin dinamik të ambasadorit Grenell gjërat do të lëvizin drejt një procesi produktiv të dialogut dhe të ndonjë marrëveshje eventuale që sjell njohjen reciproke të vendeve pra Kosovë-Serbi”, shtoi ai.

Thaçi bën homazhe te memoriali i ushtarëve të rënë të KFOR-it

Thaçi bën homazhe te memoriali i ushtarëve të rënë të KFOR-it

Publiée par GazetaBlic sur Mercredi 10 juin 2020

08/02/2020 12:41

Thaçi: Më kanë pikëlluar pa masë vdekjet e ditëve të fundit nga COVID-19!