Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.0 godet Kilin

12/03/2019 16:40
nga:B. D

Një tërmet me magnitudë 6.0 goditi të martën herët brigjet e Kilit verior, por nuk pati raportime për dëme.

Sondazhi Gjeologjik i Sh.B.A-së tha që tërmeti u regjistrua në 3:46 të mëngjesit me orën lokale në një thellësi 32 kilometra (20 milje). Ishte përqendruar 37 kilometra (23 milje) në perëndim-jug-perëndim të qytetit të Arikës.

Tërmeti më i madh i fundit që ka goditur Kilin ndodhi në vitin 2010, ku magnituda ishte 8.8 i shkallës rihter dhe shkaktoji edhe një cunami që u mori jetën më shumë se 500 personave.