Sporti

Ter Stegen tregon momentin e tij më të mirë në karrierë

04/10/2020 09:10
nga:Mergim Rreci

Portieri i Barcelonës Ter Stegen, ka deklaruar që momenti i tij më i mirë në karrierë është triumfi në Champions League në vitin 2017.

Barcelona mposhti Juventusin 3-1 në Berlin falë golave ​​të Ivan Rakitic, Luis Suarez dhe Neymar ndërsa shkuan për të ngritur trofeun e famshëm.

“Pa dyshim, fitorja është ndjenja më e mirë,” u tha Ter Stegen tifozëve përmes mediave sociale në një ngjarje promovuese për një kompani makinash.

“Në rastin tim, momenti më i mirë ishte kur ne fituam Champions League në 2015 në Berlin.
“Deri më tani ai ishte momenti më i mirë që kam përjetuar ndonjëherë në futboll”, tha ai, përcjell GazetaBlic.

Për sa i përket ndeshjeve më të mira, Ter Stegan u kthye përsëri në fillimin e karrierës së tij, si dhe përmendi ndeshjet kundër rivalëve Real Madrid.

“Ndeshja ime e parë si profesionist ishte një nga më të mirat që kisha,” tha portieri i Barcelona. “Ishte e jashtëzakonshme sepse ju po ndizni karrierën tuaj në një kampionat profesionist dhe natyrisht që është një moment unik.

“Siç është duke luajtur në një Clasico. Në përgjithësi, gjithmonë kënaqem që jam në fushë.”

Duke parë situatën aktuale në të cilën futbolli është ndalur për shkak të pandemisë koronavirus, Ter Stegen u bëri thirrje njerëzve të vlerësojnë atë që kanë.

“Ka gjëra më të rëndësishme se futbolli tani,” vazhdoi gjermani.

“Ndonjëherë kur keni kaq shumë liri, nuk vlerësoni atë që keni.
“Normalisht ne mund të shkojmë jashtë, të bëjmë pazar ose të shkojmë nëpër qytet.

Tani, në Spanjë, ka kufizime në të gjitha vendet dhe duhet të vlerësosh gjërat më themelore në jetë shumë më tepër.
“Gjërat si të jesh me familjen tënde, gatimi … gjërat e thjeshta, të cilat të bëjnë të mendosh për atë që ke vërtet.”