Fit&Sexy

Studimi i ri pretendon se Covid-19 mund të shkaktojë probleme me tiroiden tek pacientët

09/30/2020 15:03
nga:N S

Deri tani, shkencëtarët kanë konfirmuar që Covid-19 është një infeksion i frymëmarrjes, i shkaktuar nga një koronavirus i cili hyn në trupin e njeriut përmes hundës dhe gojës.

Përveç simptomave të frymëmarrjes, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje infektive gjithashtu kanë treguar simptoma të sëmundjeve të tjera të tilla si sëmundja gastrointestinale, infeksioni i syrit dhe infeksionet e trurit.

Kohët e fundit, mjekët kanë zbuluar një sëmundje të re të tiroides në pacientët e prekut nga Covid-19. Në studimin e botuar në Oxford Journal of Clinical Endocrinology dhe Metabolism, shkencëtarët raportuan se Covid-19 mund të çojë në tiroidin subakut.

Rezultatet ishin befasuese për mjekët pasi funksionet dhe imagjinatat e tidoides së gruas ishin normale në muajin e kaluar. Më vonë mjekët e diagnostifikuan me tiroidin subakut dhe menjëherë iu dha prednisone, një ilaç për të ulur inflamacionin, transmeton Gazeta Shneta.

Sëmundja e rrallë e tiroides Tiroiditi subakut është një sëmundje tiroide që shkakton inflamacion të gjëndrës tiroide. Nuk ka ndonjë shkak të specifikuar të kësaj sëmundje tiroide, por shumë shpesh është raportuar pas një infeksioni të traktit të sipërm respirator.

10/19/2020 08:30

​Si mund të ndikojë pandemia e koronavirusit në grip? Ekzistojnë dy skenarë