Lajme

Stavileci: Ky është qëndrimi i PDK-së për Demarkacionin (video)

12/05/2017 19:29
nga:Gazeta Blic

Blerand Stavileci, zadhanes i PDK’s ne ‘Dite mbas Dite ne Rrokum ka fole per shume tema aktuale, si zgjedhjet, PDK, ankesat ne Supreme, si dhe Demarkacionin.

PDK, simbas tij, ka qene ma e votuemja si vote popullore ne zgjedhjet e 22 Tetorit.

Ai ka thane se vota e 19 Nandorit, ka qene ma e vogel per shkak se shume parti jane ba bashke kunder PDK’s.

Stavileci ka tregue se edhe sot kane ba ankese ne Supreme per tri komuna, sikur jane Prizreni, Rahoveci dhe Klina.

Simbas tij, ka shume dyshime se ka pase parregullsie te medhaja, ne keto komuna prandaj edhe kandidatet te cileve u jane ba padrejtesi meritojne me ju dhane nji mundesi e dyte.

Derisa Stavileci kur ka fole per humbjen e PDKs’ ne Mitrovice, ka thane se asht nji rast i humbun per Mitrovicen.

“Ne cilen do parti qe do t’ishte Valdetja, do te duhej t’ishte e preferuemja per kryetare te asaj komune’, ka thane ai.

Ai ka thane se problem ne kete mes ka qene edhe sistemi zgjedhor, dhe se ky asht nji sinjal se duhet nji reforme zgjedhore e plote.

Stavileci ka thane se zgjedhjet e mbrendshme, te cilat do te mbahen ne PDK, kane qene te planifikueme, e jo vetem nga rezultati i fundit.

E kur ka fole, per Demarkacionin, ai ka thane se kjo cashtje duhet m’u tejkalue, dhe se qytetareve duhet me ju liberalizue vizat, tue thane se kauzat jane ngrite ma shume ne menyre artificiale.

“Ne rend te pare duhet me pa se cka perfitojne qytetaret dhe se ata normal se e dojne liberalizimin e vizave”, ka thane Stavileci.

Per ma shume shihne videon e plote.

 

10/01/2018 19:53

Qytetarin e pyesin nëse i pëlqen Rita Ora apo Dua Lipa, por përgjigja e tij është epike – ja çka thotë!