Sporti

Aubameyang reagon ndaj ndërhyrjes së Arnold, e godet edhe sistemin VAR

07/16/2020 15:04
nga:Mergim Rreci

Pierre-Emerick Aubameyang ka transmetuar zhgënjimin e tij për mungesën e kontributit nga VAR gjatë përplasjes së Arsenalit me Liverpoolin, me Bukayo Saka të kapur nga një ndërhyrje e ashpër nga Trent Alexander-Arnold.

I riu i Topçinjve u përplas me një rival të kuqtë herët në pjesën e dytë në Emirates Stadium të Mërkurën.

Përgjigjet e ngadalta të lëvizjes treguan se Aleksandër-Arnoldi, pavarësisht se nuk ishte me shpejtësi dhe forcë të plotë, ishte lidhur lart në këmbën e Saka.

Një incident i ngjashëm gjatë takimit të Premier League në Arsenal me Leicester më 7 korrik, pa që Eddie Nketiah u pushua nga puna menjëherë pas prezantimit të tij nga pankina për një sfidë të lartë ndaj Justin James. Atij fillimisht i ishte treguar një karton i verdhë, vetëm për të parë ndëshkimin e tij të rritur në shqyrtim.

Aubameyang shqetësohet se pse nuk u mor me të njëjtën qasje me Alexander-Arnold, me kapitenin e Topçinjve që morën në Twitter për të ndezur zemërimin e tij. Ai postoi në përgjigje të një imazhi të incidentit në fjalë: “WTF nuk e mori as VAR në këtë”, transmeton GazetaBlic.