Sporti

Ish-drejtori i Milanit, Adriano Galliani vjen me një ide për përfundimin e garave në Evropë

04/10/2020 14:08
nga:Mergim Rreci

Drejtori i Përgjithshëm i Monza, Adriano Galliani ka sugjeruar që  Evropa ‘të bëjë si në Amerikën e Jugut’ sistemin e përfundimit të garave në futboll për dy sezonet e radhës.

Rifillimi i Ligave të Evropës është diskutuar gjerësisht dhe Galliani pohoi se ndryshimi i plotë i formatit mund të sigurojë një “zgjidhje të mirë”.

“Për dy vjet, bëni si në Amerikën e Jugut, kampionate në tërë vitin kalendarik,” i tha ai La Gazzetta dello Sport, përcjell GazetaBlic.

“Sezoni 2020-21 mund të fillojë në shkurt 2021, e njëjta gjë vitin e ardhshëm”.

“Pas kësaj, ju gjithashtu mund të ktheheni te zakonet e vjetra, por jam i sigurt që në dy vjet do të jemi të bindur që kjo përfaqëson një zgjidhje të mirë. Në korrik dhe gusht, duke luajtur në mbrëmje, do të jetë mirë të shikoni lojërat. Unë mendoj se do të kishim edhe një audiencë më të madhe.

“FIFA lëvizi Kupën e Botës 2022 në fund të vitit; ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë me Kampionatin Evropian dhe Copa America në 2021.

“Ju gjithashtu mund të lini Euro 2021 gjatë verës, duke ndërprerë kampionatin, por duhet të riktheheni në fushë.”, përfundoi me deklaratën e tij Galliani.