Cool

Sot është Dita Kombëtare e Akullores

07/21/2019 14:17
nga:N S

Mijëra vjet më parë, njerëzit në Perandorinë Persiane bënë dëborë në një tas, derdhën lëng të koncentruar të rrushit mbi të dhe e hanë atë.

Persianët gjithashtu kërkuan në krye të maleve nga kryeqyteti i tyre veror për të mbledhur borë.

Kinezët, nën dinastinë Tang rreth vitit 697 pas Krishtit, morën qumështin e ngrirë me kripë dhe akull. Megjithatë, rezultatet nuk janë pikërisht akulloret që ne gëzojmë sot.

Në Shtetet e Bashkuara, kolonistët e Quaker hapën dyqanet e para të akullores, duke përfshirë dyqane në Nju Jork dhe qytete të tjera gjatë epokës koloniale, shkruan Indeksonline.

Ben Franklin, Xhorxh Uashington dhe Thomas Jefferson shijuan shijen e akullores.

Augustus Jackson, krijoi receta të shumta akulloresh, si dhe një teknikë superiore për t’i prodhuar ato.

Receta e  Thomas Jefferson për akullore me vanillë, besohet të jetë receta më e vjetër në SHBA.